Toplam çözüm sayısı
..
Kablo Net ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Kablo Net Para Almak İçin Her Şeyi Yapıyorlar!

354görüntüleme
Meltem
Meltem 18 Ocak 14:23

Kablo Net kullanıyordum. Adresim değiştiği için nakil işlemi istedim ancak yeni adresimde altyapı olmadığı için iptal ettiler. Modem taşınma esnasında kaybolduğu için iadesini gerçekleştiremedim. Daha sonra Evimi taşıyan firmadan modemimi buldum iade için götürdüğümde modemi kabul etmediklerini ve 768 ₺ ödeneğim olduğunu söylediler. Altyapı olmaması kurumun sorumluluğundadır. Bir modemin fiyatı bu kadar olamaz ve bana modemi satın 250 lira tutuyor diye dalga geçer gibi akıl veriyorlar. Üzerime yüklenen borcu kabul etmiyorum!

Kablo Net Logo
Kablo Net18 Ocak 14:24

Sayın Abonemiz; 17122075 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Hizmetlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür eder, mutlu günler dileriz. Saygılarımızla.

Kablo Net Logo
Kablo Net18 Ocak 14:27

Sayın Meltem B; Hizmet iptal edildikten sonra cihaz iade süresi geçmişse iade alınmamaktadır. Abonelik sözleşmesi kapsamında iadesi zamanında yapılmayan cihazlar kullanıcılara fatura edilmektedir. Resmi sitemizde https://www.turksatkablo.com.tr/Cihazlar linkinde ve alt satırda bulunan içerik bilgisi aşağıdaki gibidir. • Cihaz kiralama kapsamında kiralanan cihazların kiralama süresi sonunda eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim edilmemesi durumunda cihaz bedeli tarife üzerinden (Modem için 650 TL, HD Kutu için 200 TL, Conax Modül için 200 TL, İnteraktif Kutu için 750 TL, ONT Modem için 1.000 TL, Smart Kart 60 TL) faturaya yansıtılacaktır. Saygılarımızla.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler