09 Aralık 2019
#13159344

Kablo Net  Abonelik İptali Yapılması!

Yıllardır abonesiyim hem internet hem TV paketim var. 10/12/2019 tarihinde 24 ay taahhüdüm doluyormuş. Aradıklarında öğrendim ve artık taahhütlü hiçbir şey istemediğimi bildirdim ve taahhütsüz varsa katılacağımı bildirdim. Taahhütsüz olursa normalde ödediğimin 3,5 katı yani 326 TL fiyat talebinde bulundular. Bu durumda her aklı başında insan gibi çıkmak istediğimi bildirdim. Telefonda yardımcı olamayacaklarını verdikleri bir adrese kartı teslim etmem gerektiğini dilekçe ve kimlik fotokopi ile birlikte. Telefon ile abone olabilen ben çıkmak istediğimde buna izin vermeyen TÜRKSAT. Çalıştığımı ve bildirdikleri o adrese gidemeyeceğimi bildirmeme rağmen asla bir yolu olmadığını. Başka şikayet edecek hiçbir merci olmadığını bildirdiler. İnsanları salak yerine koyuyorlar açıkça. Zorla taahhüt altına sokmaya çalışıyorlar. Abonelik iptalini imkansız kılıyorlar. Kimlik fotokopim ellerinde niye ister yeniden kopyasını ve bizzat müracaat neden gereksin. Çok istiyorsanız arıza için gelen adamlarınız gelip ne varsa alıp götürsünler. Yıllardır sadık bir müşterinize reva mıdır? Hele yüzüme kapattığınız o telefondan sonra aboneliğimi devam ettirmemi beklemiyorsunuz sanırım. Bu benim hakkım aboneniz olmak istemiyorum artık herkese de şikayet edeceğim. Sizin bana saygınız yoksa benim size olamaz. Lütfen acil bir şekilde 1032405049 numaralı aboneliğimin acilen iptalini istiyorum. Aksi halde Tüketici Mahkemesi'ne gideceğim o da olmadı mahkemeye vereceğim. Abone ederken bir telefon ile ertesi gün her şey ayağınıza kadar gelirken aboneliği asla iptal edemiyorsunuz. Genel müdürlüklerine gidip dilekçe verecekmişim yok kartları varmış ne işe yarayacaksa o kart hiç anlamadım ha bir de nüfus cüzdanı fotokopimi istiyorlar. Hangi hakla...

Ali Ali 1.926 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ali11 Aralık 2019

    Süreç ile ilgili arandım Mert Bey e teşekkür ediyorım. Ancak Şikayetvar a yazdıktan sonra aranmam Şikayetvar'ın gücü nedeniyle arandığımı ortaya koymaktadır. Şu konuşmayı iptal etmeden önce yapmalıydım. Oysa kurumsal bir firma tüketici şikayetini dikkate almalı ve anında dönüş yapmalıdır. O yüzüme kapatan şahısın benim ödediğim faturalarla maaşını aldığını ve asla bir tüketiciyi tehdit edemeyeceğini bilmesi gerek. Bana yaşatılan korkunun maalesef telafisi mümkün değil umarım başka kullanıcılarınıza yaşatmazsınız.

  • Kablo Net Temsilcisi11 Aralık 2019

    Sayın Abonemiz; 13159344 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler tamamlanmıştır. Şikayetinize istinaden müşteri memnuniyetsizliğine sebebiyet veren birimlerimiz hakkında gerekli aksiyonlar alınacaktır. Tarafınıza bilgi verilmiştir. Hattınız ile ilgili tüm soru ve şikâyetleriniz için 7/24 0850 804 44 44 ya da 0850 804 0 126 nolu hattımızdan Türksat Kablo Müşteri Hizmetleri ile irtibata geçebilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Kablo Net Temsilcisi09 Aralık 2019

    Sayın Abonemiz; 13159344 nolu şikâyetinizde yer alan konunun çözümlenmesi ve memnuniyetinizin sağlanması açısından gerekli tüm inceleme ve işlemler başlatılmıştır. Tarafınıza en kısa sürede bilgi verilecektir. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler