Jolly Tur'un Sözleşme Dışı Hizmet Bedeli

Çiydem Çiydem04 Şubat 16:28

Jolly Tur'dan satın aldığımız Küba - Meksika turu için şu an Meksika'da tatilde bulunmaktayız. Sözleşme metninde tura dahil olan ve olmayan hizmetler ve ücretler açıkça belirtilmesine rağmen, Jolly Tur sözleşmede olmayan otel vergileri ve bahşişler adı altında kişi başı 100 euro daha istiyor hem de tatilin ortasında.

Ödemeyi kabul etmediğimiz için de defalarca telefonla arayarak bu kadar para vererek tatil için geldiğimiz Meksika'da parayı ödememiz için defalarca bizleri arayıp tatilimizi zehir ediyor.

Cevaplar

profile-icon Çiydem 11 Şubat 20:19

Meksika- küba turu için jolly turu tercih ettik. Ekstra turla katılmadığımız için rehberimiz Gürkan bey tüm tur boyunca bizleri yok saydı. Uçaktan indiğimizde küba’ya giriş için bir form doldurmamız gerektiğini söylemedi bile, havaalanında döviz bozdurmamız için vaktimizin olmadığını söyleyip, karanlıkta bizlere şehir turu yaptırdı. Otele giriş yaptığımızda ne yerel küba paramız ne de suyumuz vardı ve tabii ki bungalowlarda da su yoktu, musluk suyu içmek zorunda kaldık! Küba’ daki otelimize geldiğimizde rehberimiz otelin internet kartlarının bittiğini biraz sonra bize serbest internet verileceğini söyledikten sonra otelde internetin bir saatlik parayla satıldığını öğrendik. Satış sözleşmesinde dört yıldızlı otelde kalacağımız beyan edilmesine rağmen otele giriş yaptığımızda otel odalarının dolu olduğu söylenip bizleri bungalowlarda konaklattı Jolly Tur. Ekstra turlara katılmadığımız için rehberimiz paket tura dahil olan akşam yemeğini WhatsApp grubundan bildirdi ( bizim internet paketimizin olmadığını biliyordu), önünden geçtiğimiz halde ve bizi görmesine rağmen bize akşam yemeği alabilirsiniz bile demedi ve kübada olduğumuz sürece bizimle konuşmadı bile. Ekstra turlara katılmayıp bahşiş vermeyi kabul etmeyen iki kadın misafiri havaalanı transport aracına almadı ve bu misafirler taksi tutup havalanına gittiler. Türkiye ye indiğimizde bazı bavullarımız uçaktan çıkmadı ve bize şuraya gideceksiniz dedikten sonra rehber ortadan kayboldu. Sonuç olarak daha fazla ücret ödeyerek daha iyi hizmet alacağınızı düşünmeyin, siz siz olun jolly turu ve böyle rehberleri tercih etmeyin.

profile-icon Çiydem 04 Şubat 22:31

Sayın Jolly Tur yetkilileri şikayetimle ilgili yasal olarak sözleşmede açık bir şekilde bu parayı ödememin gerektiğine dair tarafıma bir belge iletilmemiştir. Sözleşmemde paket tura dahil olmayan hizmetler sizin de bildiğiniz gibi:1- seyahat sağlık ve güvence paketi 2- yurt dışı çıkış harç pulu 3- programda belirtilen tüm ekstra turlar 4- öğle ve akşam yemekleri 5- tur süresince tüm kişisel harcamalardır. Bahsedilen 100 euronun bu maddelerden hangisine girdiğini açıkça belirtirseniz memnun olacağım.

Jolly Tur Logo Jolly Tur 04 Şubat 18:30

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizde Jolly Tur’u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Departmanımız tarafından bildiriminize yönelik gerekli incelemeler sağlanarak tarafınıza bilgi verilmiş ve bildiriminiz konusunda gerekli tüm işlemler yapılmıştır. Saygılarımızla Jolly Müşteri İlişkileri

Jolly Tur Logo Jolly Tur 04 Şubat 16:30

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Bildiriminiz tarafımıza ulaşmıştır. Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. Görüş, öneri ve sorularınız için https://www.jollytur.com/kurumsal/musteri-hizmetleri İletişim formundan bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Jolly Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler