Jolly Tur'da Olmayan Tatil İptali

Saniye Saniye3 hafta önce

Şubat ayında HD-2002YBD2 numaralı balayı tatil rezervasyonu gerçekleştirdik. İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı düğünümüz iptal oldu. Düğünümüzün iptal olmasından dolayı ve mücbir sebeplerden ötürü rezervasyon iptali yapılarak ücret iadesinin gerçekleştirilmesi için iletişime geçtik fakat talebimiz kabul görmedi. Bunu yerine hediye çeki talep edildi. 

Sigortasını yaptırdığımız tatili iptal ettiremiyoruz. Ayrıca bu tavırdan ötürü asla Jolly turu tercih etmek istemiyoruz. Tüm dünya böylesi zor bir durumdan geçerken hiçbir şeyin insan sağlığından önemli olmadığını düşünmekteyiz. Turizm işletmelerinin bakanlıkta birbirleriyle ve müşteri ile ilişkileri Hakkında Yönetmeliğin 28. Maddesine göre rezervasyondan 30 gün öncesine kadar koşulsuz bir şekilde iptal hakkımız bulunmaktadır.

 Söz konusu iptalin gerçekleşip iadenin hesabımıza ödenmemesi durumunda bugün Tüketici Hakem Heyetine şikayetimizi izleyeceğimizi bildirmek isterim. Konunun hızlı bir şekilde çözülerek ödemenin ivedi bir şekilde tarafımıza yapılmasını rica ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Jolly Tur Logo Jolly Tur 3 hafta önce

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Bildiriminiz tarafımıza ulaşmıştır. Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. Görüş, öneri ve sorularınız için https://www.jollytur.com/kurumsal/musteri-hizmetleri İletişim formundan bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Jolly Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler