Jolly Tur'da Kötü Olan Hizmetler!

Tevfik Tevfik22 Ekim 2019 17:07

Jolly Tur'la ekim ayında eşim ve kızımla Karadeniz yaylalar turuna gittik. Gezi belirteceğim birkaç konu dışında güzeldi ancak bu konuları rehber arkadaşıma ilettim kendisi oldukça ilgilendi ayrıca rehber ve yardımcı rehber, kaptanlara da teşekkür ederim. Birinci gün Amasya'dan başladık. Öğle yemeği için gittiğimiz restoran gayet iyiydi, çalışanları kibar yemekleri güzeldi. Kendilerine teşekkür ederim.

Oteller de gayet güzeldi. Şimdi gelelim boşa harcanan zamanımıza ve bana göre yanlış ve kötü olan şeylere. Bizler 3000 km yolu Rize bezi satan bir mağaza, memiş Ağa denen bir bal, yağ, bıçak satıcısı (Üstelik fiyatları çok ama çok yüksek) firma ve bir özel çay fabrikası ile yine fiyatları çok çok yüksek olan fındık diyarı firmasını gezmeye gitmedik. Buralarda harcanan yaklaşık bir gün bizim için kayıptır.

Biz oralara karadenizin doğal güzelliklerini görmeye gittik. Bu yukarıda saydıklarımızı internetten girip aynı firmalardan daha ucuza alabiliriz. Misafirlerinizi bu tür yerlere yönlendirmeniz hiç hoş olmadı diye düşünüyorum. Ayrıca akçabat köftesi yememiz için götürülen yer misafirlere davranış olarak da, lezzet kalitesi olarak da çok kötüydü. Diğer yerlerde boşa harcanan zamanımızı, yemek için emrivaki bir yere götürülmektense, o şehirlerin restoranlar bölgesinde örneğin 2 saat serbest yemek saati diyerek her misafir yemeğini istediği yerde yiyerek böyle kötü yemek ve muamelelere maruz bırakılmazdı. Ben daha önce başka bir turla gitmiş olduğum balkan turunda böyle emrivakilerle karşılaşmadım. Rehberimiz bize kaliteli olarak gördükleri 5-6 restoranı gösterir isteğe bağlı buralarda veya bunların dışında yerlerde de yemeklerimizi yiyebileceğimizi söylerlerdi. Ben ilk kez böyle emrivaki yemek restoranına götürülme ve bez, bal, çay, bıçak, fındık vs. Satış yerlerine götürülerek boşa zaman harcatıldığını sizde gördüm. Hadi belki kaldığımız otelin karşısında Çaykur fabrikasına götürülsek ya da fisko birliğe götürülsek kısa olmak kaydıyla onları anlayabilirim. Ama bizi satıcı satıcı gezdirmek Jolly Tur'a hiç yakışmadı. Özellikle tekrar yineliyorum, memiş ağa konağı ve fındık diyarı denen yerler tam bir Ticarethane olup gezi ile ilgisi olmayan yerlerdi. Ayrıca yineliyorum, akçabat köftesi yenen restoran hem lezzet, hem misafirlere davranış-tavır olarak kötüydü. Oteller ve çalışanlar, hizmet ve ağırlama gayet güzeldi. Umarım bu yazılanları dikkate alıp gerekli düzeltmeleri yaparsınız.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Jolly Tur Logo Jolly Tur 23 Ekim 2019 09:50

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizde Jolly Tur’u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Departmanımız tarafından bildiriminize yönelik gerekli incelemeler sağlanarak tarafınıza dönüş sağlanmış olup ulaşılamamıştır ve bildiriminiz konusunda gerekli tüm işlemler yapılmıştır. Saygılarımızla Jolly Müşteri İlişkileri

Jolly Tur Logo Jolly Tur 23 Ekim 2019 09:10

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Bildiriminiz tarafımıza ulaşmıştır. Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. Görüş, öneri ve sorularınız için https://www.jollytur.com/kurumsal/musteri-hizmetleri İletişim formundan bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Jolly Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler