Jolly Tur Rezervasyon İptali Sıkıntıları

Celal Celal3 hafta önce

01.02.2020 tarihinde HD 20026415 rezervasyon numarasıyla rezervasyon yaptırdım. Covid 19 virüs salgını nedeniyle çalışmış olduğum kurum tarafında yıllık izinlerimizi durduruldu ve il dışına çıkarmamız birinci derece ölüm ve hastalıkların haricinde yasaklandı. Bende bunun üzerine 20.05.2020 tarihinde rezervasyonumun iptalini talep ettim. (iptal güvence sigortam var) o tarihten bu Yana hala para iadesi yapılmadı. Müşteri hizmetlerini dört kez aradım. İlkinde iptal talebiniz işleme alındı yoğunluk nedeniyle biraz zaman alır dediler. İkincide dünya sağlık örgütü tüm sözleşmeleri askıya aldı onun için iptal işlemi yapamıyoruz dediler. Bunun doğru gerekçe olmadığını. Dünya sağlık örgütünün hiçbir ülkeye yaptırımı olmadığını. Hiçbir ülkenin kanunlarının üzerinde değildir dememe rağmen. Yapabileceğim bir şey yok deyip kestirip attılar. Bir üst yetkili ile görüşebilir miyim diyorum tek yetkili biziz diyorlar. Sonraki aramamda salgın hastalık. Terör. OHAL gibi durumlarda iptal işlemleri yapılmıyor dediler. 

Ülkemizin artık normalleştiğini şehirlerarası seyahat yasağının olmadığını sokağa çıkma yasaklarının kalktığını dolayısıyla bu gerekçeleriniz geçerli olmadığını anlatmama rağmen tek söyledikleri yapabileceğimiz bir şey yok diyorlar. Göz göre göre yalan konuşuyorlar. Para iadesi yapmamak için oyalıyorlar. Dalga geçer gibi mazeretler söylüyorlar. Bir de e mail atıyorlar aradık ulaşamadık rezervasyonunuz için. Halbuki tüm gün telefonum ulaşabilir durumda yakanın bini bin para. Tüm yasal haklarımı kullanmaya başladım. 

Gidebileceğim başvurabileceğim tüm kurumlara tek yek başvuracağım. İlk defa bu tür ile rezervasyon yaptırdım. He zaman ETS Tur ile rezervasyon yatırıyordum. Demek ki bu yıl çekeceğim varmış. Bir daha bu tür ile asla rezervasyon yaptırmam. Buradan bu tür şirketinin yetkililerine sesleniyorum bir aydır benimle dalga geçiyorsunuz.

Cevaplar

Jolly Tur Logo Jolly Tur 3 hafta önce

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Bildiriminiz tarafımıza ulaşmıştır. Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. Görüş, öneri ve sorularınız için https://www.jollytur.com/kurumsal/musteri-hizmetleri İletişim formundan bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Jolly Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler