17 Şubat

Jolly Tur Lapland Tur, Görevliler Vize Dosyasını Eksik Hazırlamıştı

Görevliler vize dosyasını eksik hazırlamıştı. Ayrıntıların hiçbirini bilmiyordu
bu aksilikler sonunda yine hiçbir yetkili dönüş yapmadı. Eşim aradığında ise bıkkın ve umursamaz bir ses tonuyla cevaplar verildi. En sonunda 22.01.2018 saat 16.45’te konsolosluktan gelen bir telefonla, eşimin teyzesi eşimin vizesini konsolosluktan gidip almak zorunda kaldı ve kargoladı. Sonuç olarak vize hizmet bedelini ödememize rağmen vizemizi kendi imkanlarımızla almış olduk. Peki bizim verdiğimiz vize ücreti neden bizden alınmıştı?


Tur günü havaalanına söylenen saatte gittiğimizde ne bir görevli vardı ne de bizi karşılayan biri. Biz verilen numarayı aradığımızda ise telefon kapalıydı.
Turda katıldığımız tüm aktiviteler de, tur şirketinin verdiği bütün bilgilerin asılsız ve gerçeğe uyumlu olmadığını gördük.
Jolly Tur tam anlamıyla bir fiyaskoydu.

Mustafa 5.711 Okunma

Cevaplar

  • Jolly Tur Temsilcisi19 Şubat

    Değerli Misafirimiz, Seyahatinizde Jolly Tur’u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Görüş, öneri ve talepleriniz için Müşteri İlişkileri Departmanımız gerekli incelemeyi sağlayarak en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, Jolly Tur Halkla İlişkiler & Müşteri İlişkileri Departmanı

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön