Jolly Tur Acente Olarak Müşterinin Zor Durumda Bırakılması

Güney Güney2 hafta önce

Tatil Sepeti üzerinden, Jolly Tur'un aracı/satıcı acente olarak yer aldığı HD-19123L1G numaralı, erken rezervasyon iptal güvence sigortası yaptırmış olduğum rezervasyonum bulunmaktadır.

Ülkece zor dönemlerden geçtiğimiz bu günlerde, Türkiye'de turizm sektöründe öncü kuruluşlardan olan firmanızın aracı acente olarak gözüktüğü sözleşmemde iptal talebime ısrarla onay vermemesi müşteri adına hayal kırıklığı oluşturan ve firmanıza karşı güvenilirliği büyük ölçüde sarsan bir sorun oluşturmaktadır.

1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinin başladığı, yasaklı olan tüm kurum ve kuruluşların tekrar faaliyetlerine başladığı, gerek Tatil Sepeti gerekse Jolly Tur olarak güvenli turizme öncülük ettiğiniz bu dönemde tamamen ailevi nedenlerle zorunlu hal alan iptal talebimin, pandemi var denilerek acentenizce erken rezervasyon güvence paketinin kullandırılmaması son derece üzücü bir durum.

Gözüktüğü üzere birçok müşterinizin iptal ve iade işlemleri yapılırken sadece tabiri caizse biraz daha kalite ve hizmet anlamında yüksek otellerden yapılan ve aracı acentenin Jolly Tur olduğu rezervasyonlar iptal edilmemektedir.

Acenteniz tarafından alınan kararla müşteriye teklif edilen hakkı saklıdır kuponu ne yazık ki bir sonra ki sene yapılacak rezervasyonlarda hak kaybına sebep olmaktadır.

Şöyle ki; Şahsıma ait olan ve şu an tarafınız hesaplarında bulunan ödemenin/paranın işletilmesi ve değerlendirilmesi hakkı sizden hizmet almadığım ve para bana ait olduğu için firmanıza değil bana aittir. Kupon verilerek bir sonra ki sene yapılacak rezervasyonda ekstra ücret ödememe sebep olacak bu uygulama müşterinizi mağdur ederek maddi zarara uğratmaktadır.

Ücret tarafıma iade edildiği takdirde 1 sene boyunca paranın çeşitli yatırım araçlarında değerlendirilerek kazanç sağlanması söz konusu olduğunda bu hak size değil bana aittir, ve bu hakkımı kullanıp paramı değerlendirerek bir sonra ki rezervasyonumda fiyat farkı vermeden tatil satın alabilme hakkım elimden alınmaktadır.

Sigortaya dayalı iptal ve iade talebimin pandemi döneminin sona erdiği bu dönemde değerlendirilmeye alınmasını, hakkı saklıdır şeklinde sunulan uygulamanın; hizmetini almadığım paranın kullanım ve yatırım hakkının tarafıma ait olduğu, uhdenizde tutulup değerlendirilmesinin doğru olmadığı ve bu değerlendirilmeden elde edilen gelirin şahsıma ait olduğu göz önüne alınarak tamamıyla yanlış bir uygulama olduğu gerekçesiyle, tutarın tarafıma ivedilikle iade edilmesini saygıyla talep ederim.

Cevaplar

profile-icon Güney 2 hafta önce

Tarafıma ulaşarak bilgi veren olmadı. Lütfen gerçek dışı bilgiler paylaşmayınız.

Jolly Tur Logo Jolly Tur 2 hafta önce

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizde Jolly Tur’u tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri İlişkileri Departmanımız tarafından bildiriminize yönelik gerekli incelemeler sağlanarak tarafınıza bilgi verilmiş ve bildiriminiz konusunda gerekli tüm işlemler yapılmıştır. Saygılarımızla Jolly Müşteri İlişkileri

Jolly Tur Logo Jolly Tur 2 hafta önce

Değerli Misafirimiz, Seyahatinizle ilgili şikayet, talep ve önerilerinizi değerlendirmek, size en kısa sürede yanıt vermek için tüm çözüm kanallarımızla yanınızdayız. Bildiriminiz tarafımıza ulaşmıştır. Detaylı inceleme sonucunda sizinle iletişime geçerek bilgilendirme yapacağız. Görüş, öneri ve sorularınız için https://www.jollytur.com/kurumsal/musteri-hizmetleri İletişim formundan bizlere ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Saygılarımızla, Jolly Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler