Toplam çözüm sayısı
..
Joker Mağazası ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fulya'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Joker Mağazası İnternet Alışverişi Mağduriyetim!

377görüntüleme
Fulya
Fulya 2 hafta önce
ÇözüldüÇözüldü
Fulya'nın Teşekkür Mesajı
“Şikayetimden çok kısa bir süre sonra müşteri hizmetleri tarafından arandım ve mağduriyetim giderildi. İlginiz için teşekkürler.”

Joker internet sitesinden 28.01.2021 tarihinde 210145m0f numaralı indirimli siparişim kargo hazırlanıyor bilgisi geldikten sonra kalite kontrol ekibi tarafından uygun görülmediğinden iptal edilmiştir. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde ürün stokta olmadığından iptal edildiği, stoğa girince aynı indirimli fiyattan satın alabileceğimi söylediler. Ürün stoklara girdiğinde tekrar müşteri hizmetleri ile görüşme sağladım ancak sevkiyat sırasında yanlış fiyat bilgisi girildiği ürünü indirimli alamayacağım ancak hesabıma 100 TL indirim çeki tanımlanacağı söylendi. Fakat ne ürünü indirimli alabildim ne de hesabıma çek tanımlandı. Mağduriyetim giderilmediği gibi, herhangi bir muhatap da bulamıyorum. Kesinlikle Joker den ilk ve son alışverişimdi. Alışveriş iptali ve müşteri temsilcisi görüşmelerimde kayıt altında olduğundan Tüketici Hakları'na gitmekten başka çare olmadığını görüyorum.

Joker Mağazası Logo
Joker Mağazası2 hafta önce

Merhaba, Konu hakkında tarafınıza ulaşarak memnuniyetiniz sağlanmıştır. Saygılarımızla, JOKER

Fulya
Fulya2 hafta önce

Şikayetimden çok kısa bir süre sonra müşteri hizmetleri tarafından arandım ve mağduriyetim giderildi. İlginiz için teşekkürler.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler