31 Ağustos 2016
Yorum Yap
#6340933

Joker Mağazası Eksik- Yanlış Ürün Gönderimi!

22.08 tarihinde internet sitesinden 7 parça ürün aldım. Birkaç gün sonra aldığım bir ürünün stoklarında olmadığını, para iadesi yapılacağını söylediler. Mecburen kabul ettim. Bir kaç gün sonrasında kolim geldi. Aldığım pişik kremi farklı bir marka gönderilmiş. Aldığım emzik farklı gönderilmiş. (irsaliyede doğru yazmasına rağmen)
aradım ve Aras Kargo ile değişim ile gönderebileceğimi söylediler. Aras'ı aradım ama ürünü almak için gelmedi. Daha bu ürünler gidecek yerine yenisi gelecek ben her gün kargo firmasını arıyorum vs... Bu tarz işlemlerle uğraşmak zorunda olduğumu düşünmüyorum. Ayrıca para iadem henüz yapılmadı. Nasıl bir hizmet anlayabilmiş değilim. Daha fazla uğraşmak zorunda değilim. Acilen mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

Büşra 297 Okunma

Cevaplar

  • Büşra02 Eylül 2016

    Hala 3 iş günü içerisinde para iadesi yapılacak deniliyor. 10 gündür her gün aynı şeyi duyuyorum. Ayrıca dün değişim için gönderdiğim ürünlerin doğru olanlarını çok acil bekliyorum. 10 gün daha onun için bekleyemem.

  • Büşra02 Eylül 2016

    10 gün oldu hala gönderemedikleri ürünün iadesi yapılmadı. Her gün arıyorum. Bugün yatacak deniliyor. Ben böyle hırsız bir firma görmedim. Lütfen herkes uzak dursun. Hem mağazasından ne internet sitesinden. Müşteri memenuniyet, ciddiyet sıfır.

  • Joker Mağazası Temsilcisi01 Eylül 2016

    Müşterimiz ile görüşme gerçekleştirlmiş olup, değişim işlemleri için adrese ilgili kurye yönlendirilmesi yapılmıştır . Sevgi ve saygılarımızla, JOKER

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler