sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Jeep Uzatılmış Garanti Gold Plan Sorunu!

Berkant Berkant03 Aralık 2019 16:44

2019 Eylül sonunda biteceği ifade edilen kampanya kapsamında Jeep renegade aracım için 2.558 TL ödeyerek Gold Plan Uzatılmış Garanti paketi satın aldım. 1 ay sonra kasım ayı başında Jeep tarafından yeni kampanya duyurusu yapıldı. Buna göre uzatılmış garanti fiyatında %50 indirim yapılacağı lanse ediliyordu. Hizmet aldığım maslaktaki yetkili servisim ile görüştüğümde, fiyatın 1.049 TL'ye düştüğünü öğrendim. Yetkili servise almış olduğum hizmete yönelik fiyat itirazımı dile getirdim ancak kampanyaların Jeep TOFAŞ tarafından yürütüldüğü ve servis olarak bu konuda bir yetkilerinin olmadığını belirttiler. Bunun üzerine yaşadığım mağduriyeti Jeep TOFAŞ müşteri hizmetlerine yazdım. Daha sonra da müşteri hizmetlerini arayarak yaşamış olduğum mağduriyetin giderilmesini talep ettim. Müşteri hizmetleri bu şikayetimin kabul dahi edilemeyeceğini belirtti. Fiyatlar her ay değişebilirmiş! Bunun üzerine servisten garanti paketinin iptalini talep ettim. Servis, Jeep TOFAŞ genel merkezine talebimi ilettiklerini ancak cevap verilmediğini belirtti. "Avantajlı bir kampanya dahilinde" alelacele satılan bir hizmet nasıl olur da kısa bir süre sonra böylesi büyük bir fiyat indirimine gider? Satılan bu hizmetin gerçek değeri nedir? (Ne tutturursak ona satarız düşüncesi mi hakimdir) ? Bu şirketten alacağım diğer hizmetlerde hakkaniyetli bir fiyat uygulandığına nasıl emin olabilirim? Yaşanan mağduriyet bu kadar açık bir şekilde ortadayken, müşteri hizmetleri nasıl olur da bu şikayeti kayda değer görmez? Normal şartlarda rahatlıkla iptal edilebilen bu ek garanti poliçesi, neden iptal edilmez? Tutarsız fiyat politikası, ilgisiz müşteri hizmetleri firma güvenilirliğini ne şekilde etkiler?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Berkant 03 Aralık 2019 21:32

Sayın Yetkili, Tarafıma göndermiş olduğunuz iletinizde hizmeti neden iade edemediğimi cevaplamıyorsunuz. Firmanızın istediği gibi fiyat değiştirme hakkı var ise, benim de 2 yıl için yapılmış bir poliçeyi iptal etme, yeniden düzenletme hakkım var. Garanti sözleşmesini iptal etmek ve güncel fiyatla yenileme yapmak istiyorum. Müşteri hizmetleri ile olan görüşmemde de belirtmiştim. Yapılan bu haksızlığı ortadan kaldırmak için sırasıyla tüm şikayet yollarını deniyor olacağım. Bu yapılan doğru ve iyi niyetli bir yaklaşım değil. Lütfen bu mağduriyetin çözümüne yönelik bir irade ortaya koyunuz. Saygılarımla.

Jeep Logo Jeep 03 Aralık 2019 17:00

Değerli müşterimiz, ürün ve hizmetlerimizle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu hakkında tarafınıza en kısa süre içerisinde bilgilendirme sağlanacaktır. JEEP 444 53 37 Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler