Jeep İzmir Aydın Servis Hizmet Kusuru

Emrullah Emrullah12 Eylül 2019 11:21

Dodge Nitro marka aracımı geçen ay İzmir Aydın Jeep yetkili servise şanzımandan gelen yağ sızıntısı nedeniyle gittim. Yetkili arkadaş şanzıman krank keçesi 'nin değişmesi gerektiğini söyledi ve işlemi yaptılar ücreti ödeyip faturamı ve aracı teslim aldım. Aradan geçen 1 hafta boyunca kaçak olan bölgeyi kontrol ettim ve aynı bölgeden tekrar yağ kaçağı olduğunu tespit ettim. Tekrar yetkili servise götürdüm. Ve bana sızıntı olmadığını söyleyip geri gönderdiler. Tekrar kontrol ettiğimde aynı şikayetin devam ettiğini gördüm ve bu süreç 3 kez tekrarlandı. 09.09.2019 günü sabahında aracı Aydın Jeep servise tekrar götürdüm yetkili arkadaş yoğun olduklarını iki gün sonra getirmemi söyledi ve ben bu durumun sorumluluğunu alamayacağımı söyleyip aracın en yakın zamanda doğru bir şekilde onarımının yapılıp teslim edilmesini talep edip bıraktım.

Bugün geri dönüş olmadığı için tekrar aradım ve bana aracın teste çıkarıldığını geri dönüş yapılacağını söylediler. Durumun bariz bir şekilde belli olması şanzımanın tekrar sökülmesi gerektiğini bile bile uğraşmamak için aynı süreçleri tekrarlıyorlar ve ben bu konuda çok mağdur durumdayım. İzmir Güzelbahçe' de oturuyorum iş yerim İzmir Balçova 'da defalarca izin almak zorunda kaldım bu sorunlar ve servisin hataları yüzünden 2 kızım var kızımı kreşe taksiyle götürmek zorunda kaldım. Maddi ve manevi mağdur durumdayım ve şikayetçiyim. Bu konuda en yakın zamanda geri dönüş yapılmasını sizden talep ediyorum. Aksi takdirde hukuki süreçle çözüleceğini bildirmek istiyorum. Saygılar

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Jeep Logo Jeep 12 Eylül 2019 14:18

Değerli müşterimiz, ürün ve hizmetlerimizle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu hakkında tarafınıza en kısa süre içerisinde bilgilendirme sağlanacaktır. JEEP 444 53 37 Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler