Jeep Aldım Memnun Kalmadım

Sabri Sabri07 Temmuz 2019 04:37

2017 yılında sıfır kilometre aldığım Jeep Renegade marka aracı daha önce de burada yazığım gibi şu anki piyasa değeri 240.000 TL'nin üzerinde olan bu aracı aldığım ilk 700. km’sinden itibaren şanzıman arızası yaşamaya başladım. P konumunda kilitlenen vites için “kullanıcı kaynaklı” cevabı veren servis, aracın 3 kez çekici ile kendilerine gelmesinden sonra sırası ile park konum sensörü, vites başlığı ve komple şanzıman değişikliği yapmış ancak sorun çözülememiştir. Kapanmayan sunroof, çalışmayan otomatik el freni, canı istediği zaman devreye girip istemediği zaman beni trafikte tekrar araç çalıştırmaya zorlayan start/stop fonksiyonu, ne yöne açılacağını şaşıran otomatik yan ayna arızalarından dolayı mahkemeye başvurmamla birlikte ise garantisi devam eden aracımın servis tarafından periyodik bakımları bile yapılması reddedilmiştir.

Dahası servisten duruma ilişkin evrak istediğimde ve verilmediğinde servis ve bayi sahibi ile görüşmek istediğimde ise kendisi tarafından hakarete maruz kalmış “Sen kimsin, sen öğretmensin, ben senin hayatın kadar ticaret yaptım senin benimle görüşebilmek için 3 kişi getirmen lazım” cevabıyla şoke olup servisten kovulmuşumdur. Durumumu anlattığım genel merkez ise 1982 yılından beri bayiliklerini yaptığını öğrendiğim kişinin müşterilerine hakaretini onaylar şekilde sessizliğe gömülmüştür. Şu anda aracımın garantisi hala devam ediyor ve ben canımı baltaları bitmiş, yürüyen aksamdan trafikte beni zora sokan ve video kayıtı altına aldığım bunları da mahkemeye sunduğum bu aracın içinde taşıyorum ve servis aracıma bakmıyor.

Genel merkez bayisinden yana kaçakları oynuyor. Bir kazada ölürsem baş sorumlusu bu insanlardır bu firmadır. Sitenin diğer ilanlarında ne yazık ki başka arkadaşların de benimle aynı şikayetleri yaşadığını ve farklı servislerden aynı kaba yaklaşımlara maruz kaldığını üzülerek gördüm. Bir araç üretimden hatalı olabilir, tüketici üretici ile arasındaki uyuşmazlığı hukuk aracılığı ile çözme yoluna gidebilir. Bunların hiçbiri bir insanın mutsuzluk sebebi olmamalı. Hiçbiri canından, hele hele onurundan daha önemli şeyler değil. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Müşterisinin canını hiçe sayan, bayisi tarafından aşağılanmasına ses çıkarmayan bir oluşum.

Cevaplar

profile-icon Sabri 08 Temmuz 2019 13:55

Yaklaşık 3 haftadır garantili aracımı bakım ve devam eden arızalarının onarımı için kovulduğum servise götürmeye çalışıyorum. Genel müdürlüğünüz bayinizin EGO’sunu yenemiyor diye canımı tehlikeye atarak bu aracı kullanıyorum. Elimde aracın arızalarına dair 20 video var servis kayıtları ve bilirkişi raporu var. Siz firma falan değilsiniz. Sitede 2017 renegadelerden aynı arızaları yaşayan başka kullanıcılar da var. Belli bir serideki üretimden kaynaklandığı açık olan bir ürünü geri çekip müşterilerinizi memnun etmektense Onların emeğini gasp etme yoluna giden bir oluşumsunuz.

Jeep Logo Jeep 08 Temmuz 2019 13:44

Değerli müşterimiz, ürün ve hizmetlerimizle ilgili deneyimlerinizi ve görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Konu hakkında tarafınıza en kısa süre içerisinde bilgilendirme sağlanacaktır. JEEP Müşteri İlgi Merkezi 444 53 37 Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler