Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

JAVSU Bayisi Depozito İadesi "Yapmıyormuş"

Samet
16 Eylül 2021 14:54
14.771

JAVSU adlı firmadan 2020 Ağustos ayından beri su alıyordum. Eşim de kendi iş yerine 2018 yılından beri sipariş veriyordu. Üyelik iptali ve damacana depozito iadesi için Konya Akşehir bayisi olan Aslım Ticaret'i aradığımda damacanın uzun kullanımlar için tarafımdan satın alındığı, herhangi bir iade depozito ücretinin olmadığı ve sadece su tedariki için satılan bir ürün olduğunu söylediler. JAVSU'nun genel merkezini arayıp durumu izah edince bayi numarasını ve sipariş verdiğim telefon numarasını isteyip geri dönüş yapılacak diye söylendi. Yarım saat sonra depozito iademiz yok diyen beyefendi genel merkezin ricası üzerine depozito ücretini iade edeceklerini normalde böyle bir uygulamalarının olmadığını söyledi. Ancak 2020 yılında abone olan benim ve 2018 yılında abone olan eşimin üzerine kayıtlı olan damacanaların her biri için 2018 ve 2020 yıllarındaki abonelik zamanı ödediğimiz depozito bedellerini vereceklerini söylediler. Şikayet sebebim depozito ücretlerinin güncel fiyattan tarafıma ödenmesi üzerine. Kendileri tarafından zam yapılıp siparişlerde söylemedikleri su ücreti için sonraki siparişte " Bir önceki sudan kalan 1 TL varmış" gibi bir beyanatta bulunup yıllar öncesi verdiğim depozito ücretini 3 yıl sonra aynı bedelle vermeye çalışan profesyonellikten uzak bu firmada 1 liramın bile kalmaması için her türlü girişimi yapacağım. Dün itibariyle ilişiğimi kesmiş olup 3 damacana için 60 TL iade aldım. Ancak başka hangi kuruluşta abonelik anında verilen depozito ücretini yıllar sonra aynı miktar verme mantığı var bilmiyorum. Bu süreçte JAVSU genel merkezi gayet olumlu yaklaşırken, Akşehir bayisi olan Aslım Ticaret gayet basit ve düz bir mantıkla hareket etti. Bu firmadan ürün alırken iyi düşünmeniz temennilerimle.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Ali

Beyefendi, yorum yazarken sürekli bir serzeniş içine girmişsiniz. Damacana kullanım sürelerinin 4 yıl olduğunu, 4 yıl sonra imha edildiğini galiba araştırmamışsınız. Her markanın kendi logosunun damacana üzerinde olduğundan 2018'deki alınan damacananın değişimi sırasında ekstra ücret talep edilip edilmediğini belirtmeyi unutmuşsunuz. 4 yıl sonra imha edilen bir ürünün yenisi ile değiştirildiğinde fark veya yeni damacana ücreti ödeyip ödemediğinize hiç değinmemişsiniz. Bu konular hakkında da site kullanıcılarına bilgi vermeniz DHA aydınlatıcı olacaktır. Bu tür karalamaların öncelikle ulvi bir amacı olan JAVSU'yu, sonrasında da alışveriş yaptığınız firmayı çok fazla etkileyeceğini zannetmiyorum. Çünkü sizin gibi tüketiciler etrafımızda maalesef fazlaca artmaya başladı. Umarım taraflı duruşunuzu bir miktar düzeltebilirsiniz.

Ali

Sayın yorumcu sanırım şikayet edilen firmadan yazıyorsun. Sanki firma şikayetçiden 20 TL den aldığı damacanayı imha edecek gibi yazmışsın. İllaki onu güncel bedelinden başka bir müşteriye verecek ya da kendi stoğu da kullanacak. Üstelik su fiyatına damacana maliyet bedeli dahildir. Esnaflık karşısındakini aldatmak anlamına gelmez. Kaldı ki ana firma da depozito iadesini onaylamış. Maalesef bazı değerler sonradan edinilmiyor. Konunun 40-50 liralık depozito olmadığını, insanların hakkına sahip çıkmak istemesi olduğunu hatırlatmak isterim.

Samet

Damacanaların değişim süresi benim üyelik iptalindeki depozito iadem ile ilgili değil. Firmalar zaten bu tarz durumları da göz önüne alıp maliyet analizi yapıyorlar ve fiyatlarını da buna göre belirliyorlar ya da terim olarak amortisman da diyebilirsiniz. Ayrıca Kiralık bir evde belli süre oturduktan sonra yenilenmesi gereken bölümler kiracının değil ev sahibinin görevidir ve depozito ücreti ile ilgisi yoktur.

Bili

Merak ettiğim 2 yıl boyunca kullandığınız damacananın yıpranma payı ne oldu peki.? Biliyorsunuz ticaret sisteminde amortisman diye bir uygulama var. Siz ev kiralarken verdiğiniz, diyelim 3 kira bedeli depozitoyu çıkarken 5 kira bedeli olarak mı geri istiyorsunuz.? Bu arada 2020 yılının 6. Ayında hizmet vermeye başlayan bir bayi olan Akşehir bayisinden nasıl oluyor da 2018 yılından beri JAVSU siparişi verebiliyorsunuz. 20 TL depozito verip aldığınız ve 10 TL suya para ödediğiniz bir hizmetten nasıl oluyor da 40 TL geri para istiyorsunuz. İyi iş vallahi, suyla beraber damacanaya 30 TL öde, sonra vazgeçtim deyip 40 TL geri iste. Peki güncel depozito fiyatı 5 TL olsaydı onu kabul edecek miydiniz acaba?

Samet

Yazdıklarımı eksik okuduğunuzu farz ediyorum. 2018 de eşim iş yeri suyu üyelik başlangıcı yapıyor aynı firmaya ve aynı anda 2 damacana kullanıyor, 2020 temmuzda ise kendi evime de aynı su için üyelik aldım. Gördüğümüz muamele üzerine iki üyeliği de iptal ettik ve her bir damacana adına 20 şer tl depozito bedeli verildi. Ben size şöyle bir örnek vereyim. Elektrik doğal gaz aboneliğini açtırdığınız zaman verdiğiniz depozito bedeli, kapattığınızda geçerli olan güncel depozito bedeli üzerinden ödenir. 2018 yılında 300 lira depozito vermişseniz 2021 yılında 500 TL olmuşsa güncel bedel size de üyelik sonlandırdığınızda 500 TL verilir. 12 yıldır bu şekilde benim işlemlerim. Bu insanlar depozito ödemesini bile emri vaki ile yaptılar. Ayrıca Yıpranma payı diyorsunuz bu firma da son bir yıl içerisinde %30 zam yaptı. Bu fiyata o giderlerin de dahil olduğunu düşünüyorum. Bir de merak ediyorum siz bir ev araba sahibi olarak eviniz arabanız yıprandı döşemeleri eskidi diye değerini düşürür müydünüz?

Benzer Şikayetler

1

JAVSU Almış Olduğu Depozito Parasını İade Etmeyip Üzerine Konuyor.

Mesut
30 Ocak 15:40
48

Javsu Dağıtım Problemi Müşteri Hizmetleri İlgisizliği

Burhan
09 Temmuz 15:33
24
1

Javsu Damacana Su Kirliliği

Ersin
25 Mayıs 15:58
47
Javsu Damacana Su Kirliliği
Javsu Damacana Su Kirliliği
Javsu Damacana Su Kirliliği
Javsu Damacana Su Kirliliği
Benzer Şikayet Yaz