Toplam çözüm sayısı
..
Jameson ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Muhammed'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Jameson Hepsiburada Para İade Yapmıyor

909görüntüleme
Muhammed
Muhammed 02 Temmuz 18:22
Jameson Hepsiburada Para İade Yapmıyor
Jameson Hepsiburada Para İade Yapmıyor

19 Haziran 2021'de Jameson jsm 530 bt bluetooth 5+1 ev sinema ses sistemini sipariş verdim. Ses sistemi elime 23 Haziran 2021 tarihinde ulaştı ve ulaşır ulaşmaz gözüme ilk çarpan kutunun eski ve biraz yırtık olduğunu gördüm. Düzgünce kutuyu açtım ve ses sistemini incelemeye başladım. Fiziksel olarak sorunu yoktu ürünün ama kutusunda hasar olması dikkatimi çekti. Sonrasında kurulumunu yaptım. Ayarlarını kontrol ettim bir sorun var mı diye kontrol ettim. Sonrasında kurulumu yaparken 1 hoparlörün içinden tıkırtı sesi geldiğini ve ayrıca kopuk bir kablo yolladıklarını fark ettim. Sonrasında dikkatlice araştırdığımda hoparlörün birinde içinde bir parça kırıldığını ve içinde sallandığını duydum.

Sonrasında doğru bir şekilde tekrar kutusunda koyup Hepsiburada ® cayma hakkımı kullanmak istediğimi ürünü iade etmek istediğimi ilettim. 24 haziranda Hepsiburada kapıda kargo alma emrini verdim ve 26 haziranda kullanılmamış ürünü iade ettim. Ayrıca Jameson müşteri temsilcisini arayıp durumu anlattım. Onlarda iade etmemi söylediler. 2 temmuzda kargo satıcıya ulaştı ve sonrasında hiç incellenmeden Hepsiburada şirketi kutusu açılmış ve garantisi başlamış bir ürünü geri iade alamayacaklarını bildirip bana geri gönderdiler.

Bu sefer ben de sorunu Hepsiburada müşteri hizmetlerine anlattım ve bana ürünü bulunduğunuz ildeki, garanti belgesinde yazan teknik servise yönlendirmesini yapmanız ve ürün hakkındaki kusuru onlara anlatmanız gerekmektedir diye bilgi verdiler bana. Ben zaten Jameson yazmıştım. Sonrasında artık ben bu ürünü kullanmak istemiyorum yenisi bile verilmiş olsa ürünü iade edip paramı geri almak istediğimi söyledim. Hepsiburada tekrar bana teknik servisten iade raporu almanız gerektiğini söyledi.

Ben de Jameson müşteri hizmetlerini arayarak durumu ilettim, onlar da bizim iade raporu oluşturacak yetkimizin olmadığını gerekli görülür ve bu durumu da Hepsiburada yetkililerine iletmem sonucu kusurlu bulurlar ve rapor oluşturamaz iseler bizlere dönüş yapın biz servis ile iletişime geçebileceğimizi söylediler. Sürekli Hepsiburada'dan alışveriş yapıyorum hatta o kadar güvendiğim için farklı bir hoparlör aldım ama bu hoparlörün iadesi olmaması beni aşırı şaşırttı. Gelen kutuda neyse onu gönderdim. Ürünü Hepsiburada şirketine gönderip, para iadesi almak istiyorum ama talebimi reddediyorlar. Mağdurum.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile