Jack & Jones İnceleme Sorgulamaya Giden Müşteriye Saygısız Diyen Marka!

Merve Merve12 Temmuz 10:50

Diyarbakır Ceylanpark Jack & Jones mağazasından aldığım 2. Kullanımımda tüylenmeye başlayan sweatshirt ü incelemeye gönderdim. İnceleme sonuçlanma sürecim uzun sürdü. İnceleme sonucunu öğrenmek için mağazayı ara ara ziyaret edip sorgulamalarını rica ediyordum. Zaten incelemeye gönderdiğime dair herhangi bir form verilmemişti. Yani mağazaya gidip sorgulamak dışında seçeneğim yoktu.

Son ziyaretimde sürecin neden bu kadar uzadığını sorup konu ile ilgili sitem ettim. Herhangi bir tartışma veya yükselme yaşanmadı. Mağaza müdürü henüz sonuçlanmadığını belirtti. Dün mağazaya tekrar gidip sonucu sorduğumda ise orada bulunan Ç****hanım incelemenin sonuçlandığını ama son ziyaretimde mağaza müdürlerine saygısızlık yaptığımı söyledi. Jack & Jones olarak faturasız incelemeye ürün göndermediklerini sırf arada bir tanıdığım olduğu için işlem yaptıklarını ve 4 kez inceleme sonucu için mağazaya gittiğimi söyledi. Ç***** hanım konu ile ilgili şikayetim varsa kendisini şikayet etmemi söyledi.

Geç sonuçlanan ürünüm için mağazaya gidip neden bu kadar uzadığını sorduğumda kimseye saygısızlık yapmış olmuyorum, bu benim hakkım! Mağaza müdürünüzün eğer bir sorunu veya şikayeti varsa bunu kendisinin çözmesi gerekiyor, başkalarının onu korumasına gerek duymamalı!

Umarım personelinizin bu saygısız davranışına sessiz kalmayıp kendisine müşteri ile nasıl konuşulması gerektiği ile ilgili bilgi verirsiniz. Sizsiniz saygısız!

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler