04 Şubat
Yorum Yap
#11541057

İzmir Doğalgaz Sayaç Arızası!

İzmir Doğalgaz sayacımın numaratörünün sinyal sesleriyle birlikte aşırı hızlı döndüğünü fark ettim, takır takır numara atlıyor, müşteri hizmetlerini sesli yanıt sisteminde bu duruma ilişkin bir bildirim yok, yardımcı olamıyorlar, dilekçe verdim 3 gün önce, hala dönüş yok, mecburen ısınmayı kapattım zira kullanmadığım doğal gazın masrafını bana yükleyecekleri kesin, buna ilişkin hak talep edebileceğimi sanmıyorum şu an şubat ayındayız ve evde çocuk var, idare edilecek gibi değil, acil çözüm istiyorum!

Sevda Sevda 1.166 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Sevda07 Şubat

    Dilekçe tarihinden sonraki 6. Gün eve geliniyor, zile basılıyor, tabi evde kimse yok. Zira mesai saati içinde bizlerde çalışıyoruz. Genç bir çocuk arıyor evde yoksunuz, önceden arayıp haber vermek zorunda değilim, başka bir çözüm yolu da yok, tekrar dilekçe verin diyor, bu tür durumlara karşı kayıtsız kaldığınız için nasıl teşekkür etmesem az!

  • Sevda06 Şubat

    Dilekçemi vereli 5 gün oldu, durum ile ilgilenmek için İzmir’e kar yağmasını bekliyorsunuz?

  • İzmir Doğalgaz Temsilcisi05 Şubat

    Sayın Müşterimiz, Yazınızda belirttiğiniz şikâyetiniz ile ilgili dilekçeniz, 04.02.2019 tarihinde faks ile tarafımıza ulaşmış olup, 2639 sayılı takip numarası ile Evrak Kayıt Yönetim Sistemi programında kayıt altına alınmıştır. İlgili birim tarafından en kısa sürede gerekli incelemeler yapıldıktan sonra tarafınıza yazılı olarak cevap verilecektir. Saygılarımızla, İZMİR DOĞALGAZ A.Ş. Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürlüğü Talep, öneri ve şikâyetleriniz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. Çağrı Merkezi : 0 850 222 33 35 Faks : 0 232 449 50 50 E-mail : [email protected] Link : http://www.izmirgaz.com.tr/tr/Cozum-Merkezi-B.-Formu.html

Ziyaretçi Yorumları