10 Mayıs
#11952913

İzmir Doğalgaz Fazla Kesilen Fatura...

208*** F** T*** adına kayıtlı abonenizim. Sayaç arızasından dolayı bizzat kendim 187 arayarak kısa bir sürede sayacın bir an önce değiştirilmesini sağladım. Sayaç arızası benim problemim olmamasına rağmen gelen arkadaşlara gelecek faturamda herhangi bir ek ücret alınacak mı diye sordum. Onlarda alınmayacağını söylediler. 2 fatura dönemi sonrası nisan faturamda diğer bedel adı altında benden 167.87 lira kesinti yapılmış. Müşteri hizmetlerini aradım. Oradaki bayan bana sayacın arızalı olduğu dönemimde kullandığınız gazın faturası dedi.


Ben zaten o dönem faturamı ödemiştim elimde dekontları mevcut çok kısa bir sürede kendi çabamızla tespit ettiğimiz arızanın artı bir faturasını ödemek istemiyorum paramın bir an önce iadesini talep ediyorum. Ayrıca çözüm bilgi merkeziniz çalışmıyor müşteri hizmetlerine bağlanabilmek içinde 1 saat uğraştım lütfen bunlara bir önlem alınsın. İzmir Doğalgaz gibi bir şirkete hiç yakışmıyor.

Seckin Seckin 311 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İzmir Doğalgaz Temsilcisi13 Mayıs

    Sayın Abonemiz, Yazınızda belirttiğiniz fatura süreciniz incelendiğinde; 15.01.2019 tarihinde sayaç değiştirme iş emri oluşturularak, 15.01.2019 tarihinde 518***60 seri numaralı sayacınızın değiştirilerek, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş üretici firmaya gönderildiği görülmüştür. Üretici firmanın test sonucu, 518***60 seri numaralı sayacınızın numaratör grubunun arızalı olduğu ve çalışmadığı şeklinde tespit edilmiştir. Şirketimiz, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu hükümleri ile bu kanunun uygulama ve denetiminden sorumlu Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yönetmelik, tebliğ ve kararlarına göre hareket etmek durumundadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği, Sayacın Ölçüm Yapmaması veya Yanlış Ölçüm Yapması bölümü Madde 42’ de “Sayacın, müşterinin kusuru dışında herhangi bir nedenle ölçüm yapmadığı veya yanlış ölçüm yaptığı tespit edilirse; müşterinin son iki yılın aynı çeyrek dönemlerine rastlayan doğal gaz kullanım miktarlarının ortalaması esas alınır. Bu ortalama, benzer tüketim eğilimine sahip diğer müşteriler emsal alınmak suretiyle hesaplanan aynı dönemdeki tüketimlerin ortalaması ile kıyaslanır. Müşterinin tüketim ortalamasının; emsal alınan müşterilerin ortalamasından fazla olması halinde, emsal alınan müşterilerin tüketim ortalaması, az olması halinde ise, müşterinin kendi tüketim ortalaması esas alınarak sayacın ölçüm yapmadığı veya yanlış ölçüm yaptığı dönem tüketimleri hesaplanır ve tahakkuk ettirilir. Müşteriye ilişkin geçmiş yıla ait veri olmaması durumunda, hesaplamalar, benzer tüketim eğilimine sahip diğer müşterilere ilişkin veriler dikkate alınarak yapılır.” denilmektedir. Bu doğrultuda; 208009 referans numaralı aboneliğiniz için, yukarıda belirtilen ilgili mevzuat kapsamında 07.12.2018 – 15.01.2019 tarihleri için Kıyas Tahakkuk Bedeli hesaplanmıştır. Saygılarımızla. İZMİR DOĞALGAZ A.Ş. Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürlüğü Talep, öneri ve şikâyetleriniz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. Çağrı Merkezi : 0 850 222 33 35 Faks : 0 232 449 50 50 E-mail : [email protected] Link : http://www.izmirgaz.com.tr/tr/Cozum-Merkezi-Bilgi-Formu.html

Ziyaretçi Yorumları