06 Ocak
#11408820

İzmir Doğalgaz , Doğalgaz Kutusu

30.11.2018'de İzmir Doğalgaz Üçkuyular doğalgaz abonelik merkezine doğalgaz aboneliği için başvurdum. Binamızda doğalgaz servis kutusu olmadığı için abonelik yapmayıp dilekçe aldılar. Kendim şu an başka bir şehirde yaşamaktayım. O günden bu yana gerek telefonla gerek sitelerinden talep iletmeme rağmen kutunun ne zaman konulacağına dair bir bilgi alamadım. 04. 01. 2019'da müşteri iletişim hattını aradım. Bana 2019 ilk üç ay iş programına dahil edilecek gibi bir cevap verdiler.


Ben kendilerine 2018' de başvurduğumu söylememe rağmen yanıt değişmedi. Israrla Halkapınar Genel Merkezine yönlendirildim. Şehir dışında yaşıyorum telefonla ulaşmam mümkün değil mi dediğimde cevap yine değişmedi. Bir gün sonra 05.01.2019 'da çağrı merkezini tekrar aradığımda bu sefer sizin 03 Aralık 2018'e kadar gelip abonelik yapmanız gerekiyormuş . Bu nedenle başvurunuz iptal edilmiş diyorlar. Şaka gibi. Bu sürece kadar bana neden abonelik yapmam bilgisi verilmedi? Şikayetçiyim, gelip yapmadığınız için.

Celal Celal 589 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Celal13 Ocak

    Urla / Çamlıçay 5204 numaralı sokağa doğalgaz geldi diye 30 Kasım 2018'de Üçkuyular abone merkezine abonelik olmaya gittiğimde Servis kutusu olmadığı için abonelik yapmayıp dilekçe aldılar. Bugüne kadar da hiçbir şey yapılmadı. Çağrı merkezi hep benzer cümleler kuruyor. Ayrıntılı bilgi almak için Halkapınar'a çözüm merkezine gelin diyorlar. İnternet sitelerinde bina numaram aboneliğe kapalı yazıyor. Ben şehir dışında yaşıyorum. Kalktım 12 Ocak 2019 Cumartesi günü İzmir' gelip çözüm merkezine gittim. Neden kutu takılmıyor, sokakta ve yan binada doğalgaz var, ben de kutu takılsın istiyorum deyince bana "Abone olunmadan kutu takılamaz. " cevabını verdiler. Ben soruyorum: Madem durum buydu neden benden kutu talep dilekçesi aldınız ve neden benim binama abonelik almıyorsunuz? Nisan başına kadar da aboneliğe açılmaz diyorlar. Neden İzmir Doğalgaz sokağın yarısına abonelik verip diğer yarısına kapatır?

  • İzmir Doğalgaz Temsilcisi07 Ocak

    Sayın Müşterimiz, Söz konusu talebiniz ile ilgili belirttiğiniz adres üzerinden 777730 takip numarası ile talep kaydınız oluşturularak sisteme doğalgaz talebi olarak aktarılmıştır. Doğalgazı yaygınlaştırma çalışmalarımız her yıl belirlenen yatırım programı kapsamında devam etmektedir. Bu anlamda, kurumumuza iletilen tüm talepler titizlikle incelenerek kayıt altına alınmaktadır. Belirtmiş olduğunuz bölgeyle ilgili çalışma planı yapıldığında sistemimizde kayıtlı bulunan iletişim bilgileri üzerinden bölge sakinlerine telefonla ve doğrudan iletişim yöntemiyle bilgi verilecektir. Saygılarımızla. İZMİR DOĞALGAZ A.Ş Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürlüğü Talep, öneri ve şikâyetleriniz için bize aşağıdaki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz. Çağrı Merkezi : 0 850 222 33 35 Faks : 0 232 449 50 50 E-mail : [email protected] Link : http://www.izmirgaz.com.tr/tr/Cozum-Merkezi-Bilgi-Formu.html

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler