Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

İzmir Büyükşehir Belediyesi 30 Yaş Üzeri Öğrenci Kartları Hak İhlali

Gökçe
01 Haziran 21:15
1.825

Merhaba Sayın Yetkili Merci, Dün itibarıyla 1 Haziran'da öğrenci kartı ile ulaşımın fiyatlarının tam statüsünde değerlendirileceğine dair bir bilgi yayımlandı. Ve bugün bakiye tam alındı. Ben öğrenciyim. Üniversitem örgün üniversite, yaşıma göre geç olabilir ama imkanlarım 30'dan sonra el verdi okumaya. Türkiye'nin yaşanan ekonomik ve geçim sıkıntılarının üstüne bir külfet ulaşım imkanlarından geldi. Bu hukuken adaletsiz bir durumdur. Ben öğrencilik hakları öğrenci statüsü ile gelir, yaşla değil. Eğitim haktır, hangi yaşta olursak olalım, ÖSYM girerek bir puan alıyoruz. DGS kazanarak ya da herhangi yüksek lisans, doktora fark etmez eğitime 30 yaşından sonra bile devam ediyoruz. İlkokul, AÖF okuyanlar da dahil, bir harç yatırıyor ve eğitim haklarını sürdürüyor. Eğitimin getirdiği statüyle ulaşım hakkı ve birçok öğrencilik hakları elde edilen kazanılmış haklardır. Keyfi kaldırılamaz, alınamaz. Bu hukuki olarak da bir dava sebebidir. Haklara saldırıdır. Bu kararın iptal edilmesini ve öğrencilikte yaş sınırlamasının sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunu beyan ederim. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak aldığınız bu kararı kınıyor, alınan kararı tekrar değerlendirmenizi ve siz yetkililerin işlemleri durdurulmasını, iptal edilmesi yönünde çalışma bekliyoruz. Eğitim haktır, eğitimin getirdiği statüyle ulaşım hakkı ve birçok öğrencilik hakkı sınırlandırılamaz. Öğrenci statüsü yaşla belirlenemez. Eğitim hakkının getirdiği olanaklardan faydalanmak için bir bedel ödüyoruz. Ayrıca neden bunun üstüne bir de yolculuk ve sosyal hayatta ulaşımı kısıtlayarak öğrenciliğin getirdiği avantajları insanların elinden bu şekilde alamazsınız. Bu yapılan işlemler toplumda ve benim gibi 30 yaş üstü öğrenim gören ve eğitim hayatına hala devam eden birçok insanı ekonomik olarak adil olmayan külfetle karşı karşıya bırakacaktır. Sosyal devlet ilkesine aykırı hareket edilmiştir. Bu beyanım yasal bir itiraz sürecidir. Yapılan işlem kazanılmış haklara saldırıdır ve hukuksuzdur. Hakları çiğniyorsunuz. İnsanların eğitim haklarının avantajlarını bu şekilde ayrıştırarak elinden alamazsınız. Zorlaştırma değil, kolaylaştırma yapılması gereken, hayat boyu eğitimi desteklemesi gereken kurumlar istiyoruz. Bilgilerinize arz ederim.

profile profile profile
9 Destek
Gökçe
26 Haziran 13:52

Cevap: İzmir büyükşehir belediye başkanlığı > toplu ulaşım hizmetleri şube müdürlüğü (11.06.2024 15:25) Hayatın olağan akışı içerisinde üniversite öğrenimine başlayan bir öğrencinin eğitim dönemi düşünüldüğünde, öğrencinin, ilk üniversite öğrenimini 22 yaşında tamamlayabileceği, ikinci üniversite ya da lisans üstü (yüksek lisans, doktora) öğrenimini 30 yaşına kadar tamamlamış olacağı ve bu yaştan sonra çalışma hayatına başlayacağı varsayılmaktadır. Bu kapsamda, uygulama büyük oranda herhangi bir gelire sahip olmayan öğrencilere sosyal destek sağlama amacı ile gerçekleşmektedir. Yalnızca indirimli öğrenci fiyat tarifesinden faydalanmak amacıyla ileri yaşlarda herhangi bir eğitim kurumuna kayıt olunarak bu hizmetin istismar edildiği tespit edilmiştir. Söz konusu düzenleme ile adil bir ücretlendirme politikasının sağlanacağı değerlendirilmiştir. Bilgilerinize sunulur.

Gökçe
26 Haziran 14:00

Yazılan cevabı paylaştım. Maalesef Anayasa diye bağıranlar da bu maddeleri yok saymıştır. Kazanılmış haklara müdahale etmiş, mağdur bırakmıştır. Teşekkürler İzmir Büyükşehir Belediyesi

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

İzmirim Kart Bekleyen Bakiye Sorunu

Sedef
05 Temmuz 14:59
55

İzmirim Kart Mobil Giriş Ve Site Giriş Yapılamıyor

Yaşar
03 Temmuz 11:20
169

İzmirim Kart Bakiye Öğrenme Sorunu

Fırat
25 Haziran 12:15
149

İzmirim Kart Bekleyen Bakiye

Gizem
23 Haziran 14:10
126
Benzer Şikayet Yaz