27 Haziran
#12179871

Iyzico Gamumi Sipariş İptali Ve Para İadesi Yapmadı

Sorun Iyzico alakalı mı bilmiyorum fakat ödeme altyapısı Iyzico olduğu için buradan yazmaya karar verdim. 2 hafta önce Gamumi üzerinden satıcının iletişim kurmadan ilanı kaldırması üzerine destekle iletişime geçerek siparişimi iptal etmiştim. Bana para iademin 7-14 gün içerisinde iade edileceği ve iade edildiğinde bir mail alacağımı söylediler fakat 14 günün sonunda hala para iadesi yapılmadı.


Desteğe mesaj yazdım fakat sitede "genelde birkaç saat içinde cevap verilir" yazmasına rağmen 1 günün sonunda mesajımı görmediler ya da cevap vermediler. Daha önceden de iade yapmıştım ama sorun çıkmamıştı.

Mehmet Mehmet 1.915 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mehmet'in Teşekkür Mesajı27 Haziran

    Iyzico tarafından gerekli bilgilendirmeyi aldım. İlgi için teşekkür ederim.

  • Iyzico Temsilcisi27 Haziran

    Mehmet Bey Merhaba, iyzico olarak 29.000’den fazla müşterimizin ödemelerini güvenle alabilmesi için altyapı hizmeti sunan bir finans teknolojileri şirketiyiz. Sahip olduğumuz BDDK lisansı ve dünyanın en yüksek standartlara sahip veri güvenliği sertifikası olan PCI-DSS 1. Seviye sertifikamızla, internet alışverişlerini daha güvenli bir hale getirmek ve tüm ödemelerin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekstrenizde “iyzico” ibaresini görme sebebiniz, ödemenin gerçekleştiği e-ticaret sitesinin ödeme altyapısı olarak bizi tercih etmesidir. iyzico olarak sizin bilginiz haricinde bir harcama yapma ihtimalimiz kesinlikle bulunmamaktadır. İşleminizle ilgili telefon görüşmemizde tüm detayları sizinle paylaştık. Önümüzdeki dönemde sorularınız olması halinde, biz yine burada olacağız. [email protected] mail adresi üzerinden dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla iyzico

Ziyaretçi Yorumları