15 Eylül
Yorum Yap
#10908930

Iyzico 15 İş Günü Geçen Ücretin İadesini Yapmadı!

19.08.2018' de Nike üzerinden yapmış olduğum alışverişim 20.08.2018 'de Nike tarafından ürünün stokta olmaması sebebi ile iptal edilmiştir. Nike ücreti iade ettiğine dair resmi belgeyi tarafıma sundu, banka ile her gün yaptığım görüşmelere rağmen hala iptal edilen sipariş ücretimin tarafıma iadesi gerçekleşmedi. Iyzico adlı firma ile defalarca telefon üzerinden yapmış olduğum görüşmede ücret iadesinin gerçekleştirildiğini, bu ücretin alışverişi yapmış olduğum banka hesap kartımın bağlı olduğu hesaba 7-14 iş günü aralığında yatırılacağını belirtiyorlar. 14 iş günü 14.09.2018 itibarı ile dolmuş olmasına rağmen ücretim hala yok.


Iyzico ile yaptığım görüşmelerde bana bir iade referans numarası, işlem ekran görüntüsü ve işlem numarası veriliyor, fakat Akbank sisteminden bu iade referans numarası ya da işlem numarası ile telefon bankacılığı üzerinden herhangi bir sorgulama bankanın böyle bir sorgulama yapmamasından dolayı yaptıramıyorum. Banka ile telefon üzerinden defalarca görüşüp Iyzico'nun bu numara ile sorgulama yaptırabilirsiniz dediğini iletiyor ve her seferinde olumsuz cevap alıyorum. Iyzico'nun bu ücretin iadesini bankaya geçtiğine dair haklı şüphelerim var. Bir de Iyzico' nun müşteri destek hattındaki müşteri temsilcileri oldukça kaba .

Murat 545 Okunma

Cevaplar

  • Iyzico Temsilcisi20 Eylül

    Merhabalar, iyzico, e-ticaret sitelerine ödeme altyapısı hizmeti sunan, BDDK lisansına sahip bir ödeme kuruluşudur. Ödemenin gerçekleştiği e-ticaret sitesinin iyzico ödeme altyapısını kullanması, kart ekstrenizde iyzico’yu görmenize neden olmaktadır. İşleminizle ilgili tarafınıza ulaşarak detaylı bilgiyi paylaştık. Sorularınız olması durumunda bize [email protected] 'dan ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Saygılarımızla,

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler