Iyzico Cevap Şikayetleri

(39 şikayet)
Şikayet Konuları

Metin'in Teşekkür Mesajı

Aslı Hanım'a ilgisi için teşekkür ederim.
15 Eylül MetinMetin 2.368

Makbule'nin Teşekkür Mesajı

Sorunumla ilgilenip olumlu şekilde çözümlediler. Teşekkür ediyorum.
04 Eylül MakbuleMakbule 2.710

Ezra'nın Teşekkür Mesajı

Sorun Çözüldü
18 Ağustos EzraEzra 3.914

Cafer'in Teşekkür Mesajı

Hızınıza hayran kaldım, çok teşekkürler
11 Temmuz CaferCafer 2.566

Burak'ın Teşekkür Mesajı

Bugüne kadar ki şikayetlerim arasında en hızlı cevap aldığım firma oldu. Şikayetim direkt olarak Iyzico firmasına olmamasına rağmen 5 dakika içerisinde aranıp gerekli bilgilendirmeyi ve güvenceyi aldım. Kendilerine bu hızlı dönüş ve çözüm için teşekkür ediyorum umarım hep böyle devam ederler.
22 Haziran BurakBurak 1.943

Koray'ın Teşekkür Mesajı

İtirazımın akabinde hızlı bir iletişim ile dönüş yapan ve itiraz sürecini sürekli takip eden firma görevlisi aslı hanıma ve sikayetvar.com ekibine teşekkür ediyorum karta iadelerimiz sağlandı. Sistemde olan bir açığıda buradan belirtmek istiyorum bazı firmalara tanımış olduğunuz 3D şifresi olmadan yapılan alışverişin firmanıza itibar kaybettirdiğini düşünüyorum bu 3D şifre uygulamasını bütün firmalara uygulamanız bu tarz dolandırıcılık olaylarının bir nebze önüne geçmenizi sağlayacaktır. Hayırlı günler dilerim.
25 Mayıs KorayKoray 1.204

Çağlar'ın Teşekkür Mesajı

Bu şikayeti bildirdiğim dakika Iyzico müşteri hizmetlerinden Aslı hanım aradı. Kendi problemiymiş gibi yakından ilgilendi. Ödeme iptali yapılmasını istedim. Ertesi sabah satıcı bana ulaşıp telefonun başında yetkili kimse olmadığı için cevap alamadığımı, ürünü kargolayacağını söyledi. Aslı hanım tekrar aradı, problemin çözüldüğünü bildirdim. Ürün gelmezse iptal hakkımın devam ettiğini de öğrendim. Iyzico uygulamasında sistem arızası olduğu için mesajlarıma cevap gelmemiş, tahtakalehirdavat sitesinde çeşitli arızalar olduğundan dolayı siparişimin geçtiği gözükmemiş. Ortada dolandırıcılık yokmuş yani. Burada bütün işi çözdüğü için Aslı hanıma teşekkür ederim. Konuşmayı öğrendiğimden beri çeşitli müşteri hizmetleri ile münakaşa içerisindeyim fakat Aslı hanım bir müşteri hizmetleri temsilcisi gibi değil, bir arkadaş gibi sorunuma yardımcı oldu. Kendisini yüzyılın müşteri hizmetleri temsilcisi ilan ediyorum, ve Iyzico firması tarafından prim ve plaket ile ödüllendirilmesini talep ediyorum. Bir de güzel bir tatile gönderin bu yaz. İyi günler efendim.
08 Mayıs ÇağlarÇağlar 1.043

Aylar öncesinde Iyzico'ya sanal pos için müracaat yaptık, entegrasyonumuzu yaptık, deneme satışlarımızı haftalarca yaptık. Tüm hazırlıklarımızı sağladıktan sonra şirket başvurumuzu yaptık, ancak aylar sonra biz…

01 Mart EsraEsra 1.939
1 2 3

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi
Yorum Yap

Cevaplar

Ziyaretçi Yorumları