14 Ekim 2016

İyon Yayıncılık Mağduriyeti...

Kampüste giderken bir bayan ingilizce ürünlerini tanıtacağını söyledi ancak beni ürünler hakkında yanlış bilgilendirdi alelacele bir kağıt imzalatıp elime bir kutu tutuşturup gitti daha sonra ben bu kağıdı okuduğumda mağdur edildiğimi fark ettim 14 gün içinde cayma hakkımı kullanarak ertesi gün yayıncılığı cayma işlemi yaptığıma dair telefonla bilgilendirdim halledeceklerini söylediler ancak 14 gün sonra tekrar aradığımda 1000 TL borçlandırıldığım söylendi yayıncılığı bilgilendirdiğime dair telefon kayıtları mevcuttur mağdur durumdayım mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. 6502 nolu tüketici kanununun 1,5,10,18,61 ve 62. maddelerinde haklı olduğum kanunla sabittir. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Berk 2.188 Okunma

Cevaplar

  • İyon Yayıncılık Temsilcisi21 Şubat

    Sayın BERK B. yapmış olduğunuz şikaye ilişkin iade işileminizin 18/10/2016 tarihinde gerçekleştirilmiş olduğunu tarafınıza TEKRAR BİLDİRİYORUZ.. firmamıza herhangi bir BORCUNUZ YOKTUR.

  • Berk 13 Kasım 2016

    Böyle bir durumla karşılaştığınızda 15 gün içinde tüketici derneğine gidip yazılı cayma bildirimi gönderin onlar sizi arayıp ingilizce setini isterler karşı ödemeli gönderin 15 gün geçtiysede şansınızı deneyin yinede yollayın.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön