İtopya Bilgisayar ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

İtopya Bilgisayar Para İadesi Yapılmıyor

3.388görüntüleme
Onur
Onur 21 Temmuz 2020 10:15

Mart ayı sonunda İtopya da Asus tuf gaming k7 optik RGB TR mekanik gaming klavye aldım. Ürün elimize ulaştıktan yaklaşık 1 ay geçmeden garip tuş fonksiyonel arızaları verdi. Firmayla irtibat kurdum geri yolladım. Uzun bir bekleyiş sonrası firmanın Penta adlı bir garanti firmasına ürünü yolladığını öğrendim. 

Bu süreçte müşteri olarak ben hem İtopya hem de Penta adlı firmayla muhatap olma durumunda kaldım, çünkü ne gelen var ne giden misali... Yaklaşık 1 ay sonra ürün iade kararı verildiğini Penta tarafıma iletti ama gel görün ki İtopya bana aynı ürünü değiştirip tekrar yolladı. Tabi olan oldu ve mayıs sonunda gelen ürün aynı şekilde 1 ay geçmeden aynı arızayı verdi. 

Firmayı 20 Haziran da aradım ama 18 dakika hatta bekleme sonuç hüsran. Daha sonraki günler ulaşma şansım oldu, gönderi kodu verildi ve ek dosyadaki makbuzla UPS kargoya 23 haziranda ürünü verdim. Ürün gittikten 10 gün sonra sanırım aradım, yaklaşık 15 dakika bekle ve sonuçta birisine ulaştım. Kontrol etti, ürün yine malum Penta firmasına gitmişmiş gittikten sonra 20 gün lazımmış o nedenle zamanı var dendi. Size mutlaka dönüş yapılacaktır cevabını alınca daha önce de benzer tecrübem olduğunu dönen arayan filan olmadığını belirttim. 

Sonrasında yine müteakip aramalar yaptım vs derken 20 Temmuz itibariyle son bir görüşme oldu. Bana sürenin geçmiş doluğunu, konuyla ilgileneceklerini ve mutlaka gün inde dönüş sözü verildi ama sonuç belli. Konu artık yasal bir mecraya gidecek anlaşılan. İtopya müşteri memnuniyeti mi? İtopya konusunda oğlumun oyununa geldim. Bir klavye düşününki mart ayında alınsın iki kez aynı ürün arızası olsun hem kullanamayın, hem paranızı alamayın hem de kimse umursamasın. Galiba tek örnektir dünyada müşteri memnuniyeti için. Kendim sağlık personeliyim akşama kadar affedersiniz... Gibi çalışıyorum, bu insanlara ve firmalara paramı da hakkımı da helal etmiyorum. Hakkımı sonuna kadar bana verilen sınırlar dahilinde her mecrada arayacağım.

Onur
Onur21 Ağustos 2020 15:00

İlgili firma günler ve aylar sonra iadeyi yaptı, inanamıyorum gerçekten, ama insanlık dışı bir süreç yönettiler. Bilgilendirme sıfır eziyet maksimum. Müşteri memnuniyeti ise yukarıda yazdıklarımla aynıdır.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler