sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İtopya Bilgisayar Cayma Hakkı İade Süreci

Oytun Oytun21 Ekim 14:58

2020100223211794  numaralı siparişle satın almış olduğum monitörümü sitenizde yazan koşullara uygun olarak cayma hakkımı kullanıp iadesini gerçekleştirdim. Bugün gelen bilgiye istinaden üründe ölü piksel çıkmadığından ürün tekrar tarafıma geri gönderilmekteymiş . Ölü piksel çıkıp çıkmaması yasal olarak cayma hakkı kullanımımı etkilememesi lazım. İkisi birbirinden farklı konular. Çağrı merkezinizle geçmişe dönük konuşma kayıtlarımı dinlerseniz sizlerden gelen bilgi " bir kağıda cayma hakkımı kullanmak istiyorum yazın ve ürünün faturasını kutunun ine koyup gönderiniz " olmuştu. Bir problem bulunmadığı ve eksiksiz geri gönderildiği takdirde ürünün iade alınabileceği paylaşılmıştı. 

Konu hakkında insanları tam anlamıyla yanlış bilgilendirmiş oluyorsunuz ve mağduriyet yaşatıyorsunuz. Şu an göndermiş olduğum monitöre farklı insanlarında temas etmiş oldu. Ben bu ürünü nasıl geri alayım artık. Lütfen üst düzey bir yöneticinizin tarafımca irtibata geçebilmesini rica ederim. Ulaşılmadığı takdirde şikayet edebileceğim tüm sosyal medya platformlarında ve gerekirse CEO'nuza kadar konuyu aktarmaya çalışacağım. Bende Turkcell firmasında ıt ekipman satın alım ve tedariğiyle ilgilenen bir birimde görev almaktayım. İlgili yetkililere ulaşacağımdan emin olabilirsiniz. Lütfen sitenizde yazmış olduğunuz ürün iade politikanızın arkasında durunuz. Eğer cayma hakkıyla iade ürünleri geri almıyorsanız o yazıları kaldırtınız. 

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Gökhan 22 Ekim 15:29  

    Vallahi bende katılıyorum götuğ arkadaşa m. Hizmetlerine ulaşabilirsen ezberledikleri cümleleri tekrarlayıp duruyorlar sonsuz bir döngü içine giriyorsunuz. 1-kargo kotası 2-depoya ilettik 3-kayıt oluşturdum dönüş yapacaklar...

  • profile-icon Göktuğ 22 Ekim 09:58  

    Kardeşim çok güzel bir dil ile yazmışsın tebrik ederim. Ancak mahallede gördüğün bakkal gibi yönetilen bir dükkan burası CEO falan fazla olmuş muhatap olabileceğin bir müşteri hizmetleri çalışanı bulabilirsen bile şanslısın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler