İtopya Bilgisayar Aldığım Sistem Arızası Giderilmedi Ve İlgisizlik Var

Berk Berk19 Ağustos 15:51

02/07/2020 tarihinde aldığım Sistem elime 11/07/2020 tarihinde ulaştı. Sistemin kendi kendine reset atma sorunu başladı. 28/07/2020 tarihinde İtopya Bilgisayar ile görüştüğümde sistemi kendi taraflarına iletmemi ve gönderimdeki kargoyu kendi tarafımca ödememi belirttiler. 30/07/2020 tarihinde Yurtiçi Kargo'ya verdiğim kargomun ücreti 240 TL olmasına rağmen tarafımca ödeyip gönderdim. Sistemin sorununu belirten kağıdı ve bildirimi de kutuyla birlikte gönderdim. 

04/08/2020 tarihinde kargo ellerine ulaştı. Tarafıma herhangi bir bildirim yapılmadı. Tarafımca arayıp kendileri de sorunu gördüğünü ve anakartın arızalı olduğunu söyleyerek ana kartımı Arena Bilgisayara göndermişlerdi. Ve bana isterseniz kendiniz Arenadan kontrol edebilirsiniz durumu diye ilettiler. Ama bu süreç içerisinde İtopya Bilgisayar tarafından bana herhangi bir arızanız bulundu veya sorun bulunamadı süreç devam ediyor diye bir bildirim yapılmadı. 

Arena bilgisayardan öğrendiğim üzere de Anakartta bir arıza bulunamadığı sadece Bios un güncellenip İtopya'ya geri gönderildiğiydi. İtopya Bilgisayarı tekrar aradığımda Anakartın ellerine geldiğiydi. Ama ana kart gelmesine rağmen bana ellerine ulaştığı bilgisi yine verilmedi! 14/08/2020 tarihinde Sistem testlerinin yapılıp sorunun tekrar araştırılacağını Müşteri Temsilcisi bana iletti. 

17/08/2020 tarihinde aradığım müşteri hizmetlerindeki farklı bir çalışan daha ana kartınız gelmemiş ki beyefendi diyerek benim önceki konuşmamı beyan etmeme rağmen umruna takmadı hayır gelmemiş diyerek görüşmeyi sonlandırdı. 17 si akşamı Mail adreslerine acil şekilde bana bilgi vermelerini istediğim bir mail yolladığımda ise mailime cevap veren çalışan bana ürününüzün işlemleri bitirilip tarafınıza yollanmıştır diye mail atıldı?  

Bugün yani 19/08/2020 tarihinde tarafıma ulaşan Sistemimde aynı sorunu 1 saat içerisinde yaklaşık olarak 10 kere yaşadım. Bu sorunun ya acilen çözülmesini ya da acilen para iademin yapılmasını talep ediyorum. Bu kadar ilgisizlik dahi olması çok onur kırıcı bir durum.

Arayıp ulaşamadığım 1 saat sonunda kapanan telefondan sonra 3-4 kere daha deneyip zor ulaştığım bir Müşteri hizmetleri zaten cabası.

Sipariş Numarası:2020070214033878

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 2Yorum
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Berk 04 Eylül 21:10  

    Bugün cihazımı taraflarına iletmemin üstünden 9 İş günü geçti. Parçalarımdan sadece Ekran kartım ellerine ulaşmış ve onda da bir arıza bulunamamış. Bu olay sanırım 3 ay bile geçse çözülmeyecek gibi görünüyor.

  • profile-icon Berk 26 Ağustos 21:00  

    Cihazımı taraflarına yolladım. Müşteri temsilcisi ile konuştuğumda bugün bütün parçaları yetkili servislerine yolladığını fakat hala sorunun bulunamadığını söyledi. Ve bunu söylerken tavrında gülüş vardı. Bu sorun yine halledilmeden gelecek sanırım.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler