Toplam çözüm sayısı
..
Isuzu ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Bahar'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

  • profile
1 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Isuzu "esay"dan 20 Gündür Teslim Edilmeyen Araç

4503görüntüleme
Bahar
Bahar 16 Şubat 15:46
Çözüldü Çözüldü
Bahar'ın Teşekkür Mesajı
“Her ne kadar parça bulunmamış olsa da geleceğine dair söz aldım, aracımla ilgi alaka şu anda devam etmekte. Araç diğer arızaları giderilmeye calişiliyor. İlgi alaka için teşekkür ederim.”

20 gündür Antalya esay yetkili serviste 07 APB 826 plakalı trafikten çekme belgeli Mavi ® Isuzu d max pick up aracımızı yapıp teslim etmiyorlar. Gittiğimizde her seferinde su parça geldi takamadık, yok iki güne çıkar diye diye 20 güne kadar salladılar. Arabayetkili servise güvenip oraya verdiğimize pişman olduk. Ne yetkili şefle görüşebiliyoruz, ne üst düzey muhatap bulabiliyoruz. Bir daha da yetkili servise güvenirsem, simdi de telefonumuza bakılmıyor.

Isuzu Logo
Isuzu16 Şubat 17:07

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz teşekkür ederiz. İlettiğiniz konuyla ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede tarafınıza geri dönüş sağlayacağız. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili 444 4 479 numaralı Isuzu Çağrı Merkezini arayarak da bize ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bahar
Bahar18 Şubat 12:58

23 gün oldu, 5 günde teslim ederiz denilen araç hala çıkmıyorsa bizim is icabı uğradığımız zararı da üstlenirsiniz artık. Araç hala servisinizde yatıyor. Rezalet

Bahar
Bahar25 Şubat 16:12

Her ne kadar parça bulunmamış olsa da geleceğine dair söz aldım, aracımla ilgi alaka şu anda devam etmekte. Araç diğer arızaları giderilmeye calişiliyor. İlgi alaka için teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile