04 Şubat 2014

İstikbal'den Aldığım Ürünün Parçası Kırık Geldi.

Modoko İstikbal şubesinden 6 ay önce toplamda 8400 TL alışveriş yaptım. Eşya gönderim esnasında gardrop parçası kırık gelmiş olup monte işlemini gerçekleştiren yetkili o parçayı bantlayarak habersizce monte etme gibi bir durumda bulundu. Bunu Modoko şubesinde çalışmakta olan " K***" isimli bayana defalarca bildirmeme rağmen bu konuyu yabana atmıştır.

Bir diğer konu komodinde yapışkanla sabitlenen bir parça daha ilk haftasında düştüğü için servis yetkilisi talep ettim. Gelen yetkililer işi sallayarak malzemelerle tekrar geleceklerini belirttiler fakat onlardan da ses çıkmadı. Ayrıca daha aldığım ilk ay içinde gardrobun pantolon askısının yayı bozuldu. " K**** hanım " her aradığımda ilgileneceğini söyledi fakat hiçbir şekilde dönüş alamadık. Artık mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum.

Ömer 152 Okunma

Cevaplar

  • İstikbal Temsilcisi14 Şubat 2014

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön