22 Ocak 2014

İstikbal'den Aldığım Halıdan Leke Çıkmıyor.

12.10.2013 Tarihinde Yüksel Ticaret Kozan Şubesinden almış olduğum 2 adet 150-230 ebatlarındaki her iki halıda defolu çıktı. Servisi aradım randevu bahanesiyle hala gelmediler. Üstelik iki halıda renk tonu farkı var. Halıdan kalem lekesi, evim kaloriferli olmasına rağmen pencereden gelen is lekeleri çıkmıyor.

Halıyı alırken firma görevlileri leke tutmayacağını söyleyerek beni almamda ısrar ettiler. Halıyı açtıktan sonra ortasından çıkan garanti belgesinde salonda kullanılmaya elverişli olmadığı yazıyordu. Ne yazık ki bu konuda uyarılmadım. Halı elime ödeme başladıktan 40 gün sonra ulaştı. Şimdi değiştirmenin mümkün olmadığını söylüyorlar. En kısa zamanda ilgilenilmesini rica ediyorum. Defolar görülüyor.

Mesut 186 Okunma

Cevaplar

  • Mesut 23 Ocak 2014

    firma servisi geldi.ama bazı şeyler telafi edilmedi.istikbalden bir daha asla...

  • İstikbal Temsilcisi23 Ocak 2014

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön