Şirinevler İstikbal Altunbaş Bayii Hizmet Muamele Ve Servis Sorunu

Dilek Dilek05 Ekim 2020 18:44

Pandemi döneminde peşin olarak aldığım 2 yatak 1 baza ve başlık evime geldikten sonra 30 gün iade ve değilim hakkım vardı. Aldığım iki yatakta çökme yaptı hem mesaj ile hem telefonla defalarca bilgi vermeme rağmen iade sürecimi geçirttiler ve beni oyaladılar. 

Her hafta bana değişecek şu gün yenisi gelecek diye bekletip bir de telefonlarımı açmadılar. Ve başka mağazadan baktığım fiyatlarla asla aynı değil. Çok ama çok pişmanım. Tüketici Hakları'na ve tüm gerekli mercilere şikayetimi taşıyacağım bu in peşini asla bırakmayacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 13 Ekim 2020 17:03

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 05 Ekim 2020 18:47

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler