sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Konya Yolu İstikbal Mobilya Mağazasında Yaşadığım Sorun

Fatma Fatma10 Kasım 2020 11:49

07 Ekim 2020 tarihinde Konya yolunda yer alan İstikbal Mobilya mağazasından (Instagram hesabı:ankaraistikbalmobilya) 13680 TL mobilya alışverişi yaptım. Yaptığım satın alma; Vigo 3+3+1+1 mobilya ile 3 lü bordo renkli Vigo mobilya idi. Ürünlerden; 2 tane 3 ‘lü Kiremit renk (mağazada var-teşhir ürünü) 2 tane tekli :Sarı renk (mağazada var-teşhir ürünü) 1 tanel 3’lü bordo renk Ürünlerin ödemesini yaparken 13000 TL sini peşin ödedim. Kalan 680TL sini ise 2 karttan 340 TL olacak şekilde tek çekimde ödedim. Ürünlerin pandemi dolayısıyla 45 günden daha az sürede elime ulaşamayacağı bildirildi. Kabul ettim.

5 Kasım tarihinde ürünleri bana satarken sorumlu olan satış temsilcisi Zeynep hanım tarafından aranarak borda 3’lü koltuk hariç diğer ürünlerin depodan göndereceğini söyledi.

Cumartesi günü bordo hariç ürünler geldi. Gelmesiyle asıl süreçte başladı. Kirli pat pat naylonlara sarılmış ürünleri salonuma kadar getirdiler. Zaten terslik o an belliydi. Neden böyle sarılmış olduğumu sorduğumda taşıyan görevliler tüm ürünlerin böyle nakliye edip montaj yaptıklarını söyledi. Poşetler açılınca ise şaşkınlığımız 2 kat daha arttı. Ürünlerin monte yapılacak ayak yerlerinden daha önce söküldükleri belliydi. 

İtiraz edip bunların kullanılmış ürün olduğunu tekrar söylediğim halde montajı yapan personel kesinlikle böyle bir şey olmadığını ürünlerin sıfır olduğunu, var olan izlerin ise kalite kontrol nedeniyle yapıldığını söyledi. Koltukların kirli ve kolluk kısımlarının ise yıpranmış olması konularında mağaza ile görüşmemiz gerektiğini söylediler.

Montaj ekibinden biri, kesinlikle tüm İstikbal ürünlerinin bu şeklide evlere gönderildiğini söyleyerek eğer teşhir ürün olsa ayaklarının takılı olarak geleceğini söyledi ve telefonundan gün içinde teslim ettiği ayakları takılı olan teşhir mobilyanın fotoğrafını gösterdi.

Montaj tamamlandıktan sonra Polonez Mobilya teslim formu adı altında bir form imzalamam gerektiğini söylediler. Formu imzalamam konusunda tereddüde düşsem De Mobilya mağazası ile iletişime geçmem gerektiğini söyleyerek formu imzalamam gerektiğini bildirdiler ve imzaladım. ( imzalamamam gerekirken hata yaparak imzaladım.) 

Yetkililer gittikten sonra koltukları tekrar incelediğimizde teşhir ya da biri tarafından kullanılmış olduğu açık ürünleri görüşmek için Konya yolundaki İstikbal mağazasına gittik. Mağazada asıl şoku yasadık. Mağazada yer alan tüm ürünler yerli yerinde iken bizim teşhir koltuklar yerinde yoktu. 

Gelişme :

10 Kasım 2020 17:18

Şikayetimin devamı görünmediğinden buradan devamını yazıyorum. Mağazada yer alan tüm ürünler yerli yerinde iken bizim teşhir koltuklar yerinde yoktu. Yani mağazadaki teshir ürünleri bana göndermişlerdi. Zeynep hanıma teşhir koltukları bana göndermişsiniz dediğimde Müdürüyle görüşmemiz gerektiğini söyledi. Serdar ya da Serkan bey adında müdür diye görüştüğümüz kişi teşhir ürün olmadığını ama beni ikna edemeyeceğini söyledi. Ne istiyorsam onu yapacağını belirtti. Yeni ürünlerle değiştirebileceğini söyledi. Güven duygusu sarsıldığından para iademin yapılmasını istedim. Pazartesi günü 13.000 TL olan para iadem yapıldı. 680 TL olan kredi kartı ödemem için VakıfBank Genel Müdürlüğüne yazılmış 09/11/2020 tarihli dilekçelerin ekran görüntüsünü gönderdiler. 1-Kurumsal bir mağaza zinciri olan İstikbal altında mobilya satan bu mağaza, İstikbal mağazasına olan güveni sarsmıştır. 2- 7 Ekim tarihinde 13680 TL peşin ödediğim para, 1 ay sonra bana iade edilmiş olmasına rağmen mağaza 1 ay benim paramı işletmiştir. Paramı işleyen, kullananların eline neden kar kalacaktır? (Haram olsun) 3- Satış yetkilisi Zeynep hanım, ben ayak yerlerinde izler var dediğimde ama ayakları çizikti gönderdiğimiz ayaklar yeniydi diyerek kendi kendini ele vermiştir. Ayakları yeni gönderdik diyerek dolandırıcılık boyutunu üst noktaya çıkarmıştır. 4-Müdür olduğu söyleyen kişi bana yeni koltuk göndermeyi teklif ederek gönderdiği koltukların kullanılmış olduğunu bir nevi kabul etmiştir. 5-Nakliye ve montaj görevini yapan personel alnının teriyle kazandığı paraya haram katarak mağazanın dolandırıcılığına destek vermiştir. (En çok bunlara üzülüyorum.) 6-İstikbal mağazasından bir ürün satın aldığınızda hiçbir belgesi garantisi, kullanım kılavuzu olmaz mı? Tek bir belge daha bırakmamalarını nasıl açıklayacaklar? 7-Hakkını hukuki yollardan arama becerisine sahip olan beni dolandırmaya çalışan bu mağaza, hakkını aramayı başaramayan birçok kişinin mağdur olmasına neden olmuş veya olacaktır. Bu aşikardır. 8-Ben Paramı kısmen almayı başardım ancak alamayanlar adına kurumsal bir şirketin temsilci olan Konya yolu İstikbal mağazasına nasıl bir işlem yapılacaktır. Sadece uyarılma ile mi yetinilecektir. 9-Salı günü koltuklarını alacaklar. Eğer hukuki anlamda ispat etmem gerekirse İstikbal şirketinden bilirkişilerin gelerek mobilyaların kullanılmış olduklarını tespit etmelerini istiyorum. Bu da teşhir ürünü olduğunu her şeye rağmen kabul etmeyen Konya yolu İstikbal mağazasına kapak olsun.

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 17 Kasım 2020 14:26

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Fatma 11 Kasım 2020 01:09

Not: Ben doları:7,51 bozdurdum. Dolar kuru ise: 7 Ekim dolar kuru:USD ABD doları 7,82677,8408

profile-icon Fatma 11 Kasım 2020 01:02

Sayın yetkili, Bu akşam gelip koltuk takımlarını aldılar. Herhangi bir belge, iade ile ilgili bir tutanak vs. İmzalamadım. Resmen karga tulumba alıp götürdüler. Kredi kartı hesaplarımı incelediğimde de kalan 680 TL'nin hesaplara geri iadesi gerçekleşmiş. Maddi anlamda 1 ay önce ödediğim paramı almayı çok şükür başardım. Ancak şimdi ne olacak? 1-Bir ay önceki paramın değeriyle şimdi paramın değeri bir mi? Bir ay paramı işletmeleri yanlarına kâr mı kalacak. Ben dolar bozdurup koltuk takımı almıştım. Bir ay önceki dolar fiyatıyla şimdi dolar fiyatı arasında dağlar kadar fark var. (7ekim dolar:7,51) 2-Bir ay önce, koltuk takımı aldım diye boşalttığım salonum tekrar boş kaldı. Yeni bir koltuk takımı aldığımda gelmesi de en az 1 ay sürecek. Bu süre zarfında ve pandemi döneminde salonumun tamamen kullanılamaz durumda, bom boş. Benim bir odaya mahkum kalmam sorunumu kim çözecek. Mağduriyetimi İstikbal giderebilecek mi? "Kurumsal bir firma" olarak müşteri memnuniyetini nasıl sağlayacak? 3- Bir ay önce aldığınız herhangi bir ürünle şimdi alacağınız aynı ürün arasında fiyat artışı olacak muhakkak. Ben, yeni bir koltuk takımı aldığımda 1 ay öncesine göre neden daha fazla para ödemek zorunda kalacağım? 4-Bilirkişi istemiştim koltukların kullanılmış olduğunu ispatlamak için. Ancak İstikbal müşteri hizmetlerinden görüştüğüm kişi paramı aldığım (kurtardığım) için bunun olamayacağını söyledi. Yani parayı kurtarmak mı tek amaç? Haklılığımı ispatlamaktı. İstikbal yapamadı ama ben ayrıntılı bir şekilde koltukların videosunu çektim. Elimde bulunsun. 5-En önemlisi ise, Konya yolu İstikbal Mağazasına nasıl bir ceza, uyarı vs. Verilecek. Bu işin yaptırımı ne olacak? Tüm sorularıma şimdiye kadar kurumsal bir firma olduğunu düşündüğüm İstikbal mağazası nasıl çözüm bulacak? Bekliyorum...

profile-icon Fatma 10 Kasım 2020 11:53

Mağazada yer alan tüm ürünler yerli yerinde iken bizim teşhir koltuklar yerinde yoktu. Yani mağazadaki teshir ürünleri bana göndermişlerdi. Zeynep hanıma teşhir koltukları bana göndermişsiniz dediğimde Müdürüyle görüşmemiz gerektiğini söyledi. Serdar ya da Serkan bey adında müdür diye görüştüğümüz kişi teşhir ürün olmadığını ama beni ikna edemeyeceğini söyledi. Ne istiyorsam onu yapacağını belirtti. Yeni ürünlerle değiştirebileceğini söyledi. Güven duygusu sarsıldığından para iademin yapılmasını istedim. Pazartesi günü 13.000 TL olan para iadem yapıldı. 680 TL olan kredi kartı ödemem için VakıfBank Genel Müdürlüğüne yazılmış 09/11/2020 tarihli dilekçelerin ekran görüntüsünü gönderdiler. 1-Kurumsal bir mağaza zinciri olan İstikbal altında mobilya satan bu mağaza, İstikbal mağazasına olan güveni sarsmıştır. 2- 7 Ekim tarihinde 13680 TL peşin ödediğim para, 1 ay sonra bana iade edilmiş olmasına rağmen mağaza 1 ay benim paramı işletmiştir. Paramı işleyen, kullananların eline neden kar kalacaktır? (Haram olsun) 3- Satış yetkilisi Zeynep hanım, ben ayak yerlerinde izler var dediğimde ama ayakları çizikti gönderdiğimiz ayaklar yeniydi diyerek kendi kendini ele vermiştir. Ayakları yeni gönderdik diyerek dolandırıcılık boyutunu üst noktaya çıkarmıştır. 4-Müdür olduğu söyleyen kişi bana yeni koltuk göndermeyi teklif ederek gönderdiği koltukların kullanılmış olduğunu bir nevi kabul etmiştir. 5-Nakliye ve montaj görevini yapan personel alnının teriyle kazandığı paraya haram katarak mağazanın dolandırıcılığına destek vermiştir. (En çok bunlara üzülüyorum.) 6-İstikbal mağazasından bir ürün satın aldığınızda hiçbir belgesi garantisi, kullanım kılavuzu olmaz mı? Tek bir belge daha bırakmamalarını nasıl açıklayacaklar? 7-Hakkını hukuki yollardan arama becerisine sahip olan beni dolandırmaya çalışan bu mağaza, hakkını aramayı başaramayan birçok kişinin mağdur olmasına neden olmuş veya olacaktır. Bu aşikardır. 8-Ben Paramı kısmen almayı başardım ancak alamayanlar adına kurumsal bir şirketin temsilci olan Konya yolu İstikbal mağazasına nasıl bir işlem yapılacaktır. Sadece uyarılma ile mi yetinilecektir. 9-Salı günü koltuklarını alacaklar. Eğer hukuki anlamda ispat etmem gerekirse İstikbal şirketinden bilirkişilerin gelerek mobilyaların kullanılmış olduklarını tespit etmelerini istiyorum. Bu da teşhir ürünü olduğunu her şeye rağmen kabul etmeyen Konya yolu İstikbal mağazasına kapak olsun.

İstikbal Logo İstikbal 10 Kasım 2020 11:52

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler