İstikbal'den Aldığım Koltukta Ses Gıcırtı Çökme Ve Döşeme Hataları

Hasan Hasan25 Mayıs 19:12

2018 Ekim ayının ortalarında güzel şubesi Mahmutbey yolu üzerindeki şubeden lucas Mavi modeli okan 2 adet 3lu koltuk satın aldın sık ve güzel bir koltuk görünümümde y di ne zaman geleceğini sordum 3 hafta dediler ona göre eski koltukları çıkarttım odayı boşalttım. 1+1 bir evde yaşıyorum bunu aldığım bayiye söyledim mağdur edilmemek için fakat parasını ödediğim üründe yine mağdur edildim.

 1 ay sonra servis geldi 1 tane koltuk getirdiler 1 tanesi nerede diye sordum Kayseri den tır dolmuş koltuk sığmamış diğer tır la 1hafta içinde geleceğini söylediler ürün gelmedi. Bayii arıyorum ben ne yapabilirim diye komik cevaplar veriyorlar insanlarla alay ediyorlar. Ürün 1ay sonra geldi 2 defa servis açtırdım sorun giderilemedi gelen servis personelleri bu işi ilk defa yapıyorcasına acemi bu işlerden haberi olmayan tecrübe sıfır.

Müşteri diyaloğu çok zayıf problemi çözme konusunda ise çok pasiflerdi koltuk ta çökme oturduğunda gıcırtı şeklinde ses koltuk başlıklarında içeriye çökme ve tak şeklinde acayip bir ses var. Şikayetim bu çökme ile alakalı orta ayaklarındaki baklalardan birer tane aldılar ve gittiler.

Oturduğumuzda koltuklar sanki kırılacak gibi oldular çok aşırı çöktü çıkarttıkları baklaları yerine takmak zorunda kaldım kendi paramla rezil oldum. Markasına güvendiğim ve normal ürünlere oranla 2 kat ücret ödediğim koltuklarda böyle problemler yaşayacağımı bilmiyordum. İlk defa istikbalden ürün aldım sonuç ortada daha önce ürün alanlardan dinlediğim çok kaliteli kullanışlı ve uzun ömürlü oluşu beni ikna etmişti. Sonuç olarak bu ürün problemli servise de gitse tamir de görse sonuç değişmiyor bu ürünleri bir an önce dava açılmadan iade almanızı ve İnsanları daha fazla mağdur etmemenizi rica ediyorum.

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 03 Haziran 09:16

Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada <a href="http://www.istikbal.com.tr">www.istikbal.com.tr</a> iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo İstikbal 29 Mayıs 14:39

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 25 Mayıs 19:14

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler