Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

İstikbal Yataktan Aldığım Quantum Prime Yatağı İade Etmek İstiyorum

profile
Ramazan
25 Ocak 15:41
4.751

14.01.2024 tarihinde Bursa/Beşevler'deki Kınıklı Mobilya Şubesinden İstikbal markasına ait Quantum Prime Yatak (Gri Yatak 160x200) ürününü 21.200 TL karşılığında satın aldım. Ürün teslim edildiğinde, deneme fırsatı bulduğum yatağın showroom'daki örnekle aynı sertlikte olmadığını fark ettim. Bu nedenle eşim ve ben, ilk gece bel ağrısı ile uyandık. Ertesi gün, 15.01.2024 tarihinde, satın alma işlemini gerçekleştirdiğim şubeye giderek yataktan memnun olmadığımı ve iade talebinde bulundum.

Şubedeki yetkili, yatağın yeni olduğu için showroom'daki örneğe göre biraz daha sert olabileceğini ve bizim henüz yatağa alışmamış olabileceğimizi belirterek, beş gün daha kullanmamızı ve eğer sorun devam ederse yardımcı olacaklarını söyledi.

Satıcının önerisini dikkate alarak yatağı beş gün daha kullandık ancak bel ağrılarımız artarak devam etti. Bunun üzerine şubeye tekrar giderek durumu izah ettim ve yatağı iade etmek istediğimi belirttim.

Şube sahibi F**** Ö*****, yatağı iade alamayacaklarını ve ancak servis göndererek uygun görülürse değişim yapabileceklerini ifade etti.

Buna karşın, İstikbal'in resmi internet sayfasında yer alan (https://www.istikbal.com.tr/sayfa/iptal-ve-iade-sartlari) sözleşmedeki cayma hakkı ile ilgili maddenin hatırlatılmasına rağmen iade talebimiz reddedildi.

İlgili kişi, iade işleminin yalnızca internet üzerinden yapılan satışlar için geçerli olduğunu, şubeden yapılan alışverişler için bu durumun söz konusu olmadığını ileri sürerek iade talebimizi kabul etmedi.

Sözleşmede şube ve internet üzerinden alımlar arasında bir ayrım yapılmadığını ve iade alınmaması halinde ilgili yerlere şikayet edeceğimi bildirdim.

İstikbal gibi değerli bir kurumsal firma olan ve müşteri haklarını gözetmesi gereken bir markanın, sözleşmesinde açıkça belirtilen hakları tanımaması ve sağlık sorunları yaşamama rağmen hassasiyet göstermemesi hayal kırıklığı yaratmıştır.

Yasal süre dolmadan yatağın iadesinin gerçekleştirilerek mağduriyetimin giderilmesini talep ediyorum.

istikbal-yataktan-aldigim-quantum-prime-yatagi-iade-etmek-istiyorum-2.pdf
istikbal-yataktan-aldigim-quantum-prime-yatagi-iade-etmek-istiyorum-1.pdf
profile
1 Destek
İstikbal Logo
25 Ocak 15:45 (Şikayetten 3 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
26 Ocak 17:11

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
26 Ocak 17:12

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri

Benzer Şikayetler

1

İstikbal Quantum Prime Yatak Kalitesizliği

profile
İsa
29 Aralık 2023 13:47
1.798
İstikbal Quantum Prime Yatak Kalitesizliği
İstikbal Quantum Prime Yatak Kalitesizliği
İstikbal Quantum Prime Yatak Kalitesizliği
+3
1 Destek

İstikbal Quantum Prime Yatak Sorunu!

profile
Onur
10 Eylül 2023 16:39
3.416
İstikbal Quantum Prime Yatak Sorunu!
İstikbal Quantum Prime Yatak Sorunu!
İstikbal Quantum Prime Yatak Sorunu!
2 Destek
2 Yorum
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz