Toplam çözüm sayısı
..
İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gökçe'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
  • profile
2 Destekçi

İstikbal Yanlış Gönderilen Berjerler Antrasit Rengini Bilmeyen Bayi Yetkilileri

853görüntüleme
Gökçe
Gökçe 13 Ocak 11:22

27.11.2020 tarihinde Ankara'da bulunan İstikbal'in Alitel mobilya şubesinden koltuk takımı aldık. Depolarında bulunan 2 adet 3lü vizon koltuğu göndereceklerini ancak 2adet antrasit berjer ellerinde olmadığı için 1 ay içinde teslim edileceğini söylediler kabul ettik. 11.01.2021 tarihinde teslimatı yapılan berjerler siparişimizle alakası olmayan biri gri diğeri vizon ellerinde olan iki berjeri bırakıp gitmişler. Bayiye yanlış teslimat yaptıklarını bizim siparişimizdeki ürünlerin bunlar olmadığını söylüyoruz M**ismindeki satış danışmanı gönderilenlerin antrasit olduğunu iddia ediyor biz neyi sipariş ettiğimizi bilmiyoruz çünkü. Hiçbir şekilde muhatap yok çözüm yok. Kendi hatalarını kabul etmiyorlar. İlgi alaka sadece satışı yapana kadar. Bu kadar sorumsuz satıcıyı ilk kez gördüm İstikbal pişmanlıktır bir daha da asla ürün satın almam. İnsanı saf yerine koyuyorlar sipariş verilen ürün bunlardı diyorlar antrasit renginin ne olduğundan haberi yok. Teslim edilen berjerlerin en kısa sürede alınıp siparişteki antrasit renkle değişimini talep ediyorum. İşimiz gücümüz yokmuş gibi bayinin yaptığı hatayla uğraşıyoruz.

İstikbal Logo
İstikbal13 Ocak 11:25

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal20 Ocak 15:42

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler