Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

İstikbal Üsluptan Yoksun, Haksız Para Talebi.

Sevgi
28 Nisan 21:12
654

Eskişehir Yunusemre caddesindeki Yıldırım mobilyadan İstikbal marka bir adet altı kapaklı gardırop ve iki adet komodin aldım. Ürün anlaşması sırasında (10.31.2023) ürünü aldığınızı resmileştirmek için bir miktar nakit ödeyin dedi. Satış temsilcisi. Diğer tecrübeli arkadaşına danışarak. Bu tarihte yanımda olan 500 TL nakiti verdim. Yine bu tarihte ürünün tamamı 35.000 TL idi. Aynı gün söylediklerine göre 15 gün sonrada kalan bakiyenin 15 000 TL sini ödeyin dediler. Mağazadan ayrıldım kabul ederek ve tam 15 gün sonra mağazaya giderek 15000 TL yi de nakit olarak ödedim. Makbuzlarım var. Kaldı 19.500 TL borcum. Ürün teslimi karşılıklı anlaştığımız gibi 2024 yılının en geç Haziran ayında olabileceği üzerinde de anlaştık ve bahsettiğim kalan 19.500 TL yide ürün teslim edilmeden bir hafta önce ödersiniz demişlerdi. Bende bu tarihe sadık kalarak beklerken mağaza telefon ederek 19500 borcunuz var dedi. Bende böyle anlaşmamıştık dedim. Cevap olarak enflasyon dan bahsederek öyle anlaşmış olsak da siz bir ara bu paranında bir kısmını getirin dediler. Uzatmadım. Olur dedim. Bir hafta sonra 10 000 TL. Daha götürdüm. Paramı sayıyordum ki görevli çalışan, tamamını yani 19500 TL. Yi talep ederek şimdi patron kızar dedi. Bende anlaşmalara uyuyorum neler oluyor anlamıyorum sizi. Sürekli ücretler konusunda mağaza da anlaşıp, arkamdan telefon ediyorsunuz. Hadi vereyim nasılsa ödenecek borç diyorum, para getiriyorum bu seferde tamamı diyorsunuz dedim. Patron kişinin üslubu insanlığı esnaflığı o kadar çirkindi ki ayağı kalkarak üzerime doğru yürüyerek konuşması midemi bulandırdı. Bir de bu tarzdan kaynaklı üzüldüm. Yazmış OLDUKLARIMIN, MAĞAZANIN hem HAKSIZ, hem patronun oldukça yüksek sesiyle çirkin terbiye den, yoksun DAVRANIŞLARININ, ANLAŞTIĞIMIZ şekliyle ödemelerimi yapmış OLDUĞUMUN, SESLİ ve makbuzlarım ile beraber arkasındayım. İstikbal mobilyanın, böyle bir usulsüzlük ile, MESELA ürünü satarken kendi teklif ederek ödeme kolaylığı sağlayıp sonradan telefon ile ödeme yapın diye haksızca ARAYAN, SALDIRGAN tavırlar ile müşteri ilişkisi içinde olan bir bayi ile nasıl çalışıyor anlam vermekte zorlandım. Umarım sorunum çözülür. Mağaza patronunun üslubu dürüst olmadığı belli OLDUĞUNDAN, HAK kaybımı bütünü ile Tüketici Hakem Heyeti aracılığı ile arayacağım. Başvurumu bana en son kalan ücretimin tamamını yani 19.500TL yi kabul ETMEYİP, MOBİLYALARIMIN güncel toplam ücreti olan 59000TL yi sıkılmadan haksızca talep ettikleri gün yaptım.

İstikbal Üsluptan Yoksun, Haksız Para Talebi.
İstikbal Üsluptan Yoksun, Haksız Para Talebi.
İstikbal Üsluptan Yoksun, Haksız Para Talebi.
İstikbal Üsluptan Yoksun, Haksız Para Talebi.
+1
28 Nisan 21:15 (Şikayetten 2 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Sevgi
01 Mayıs 23:30

Mağaza beni aramadı?

07 Mayıs 16:04

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri

Sevgi
11 Mayıs 11:44

İstikbal Eskişehir yildirim mobilya şikayetim üzerine sadece mesaj ile dönüş yaptı. Beni aramadılar. Kendi lerinin belirlediği tarih gelmeden benden haksız ca kalan nakit ödemeyi istediler. Yinede nakitim olduğundan vereyim tatsızlık olasın diye düşünerek kalan 19.500 TL yi götürdüğümde sözleşme kurallarına aykırı davranarak ürünün güncel fiyatı üzerinden işlem yapacaklarını ya da ödemiş olduğum 15 500 TL nakiti (4 ay önce) vereceklerini ve alışverişi iptal edeceklerini söylediler. Bu durumda benim dört ay önce ödediğim 15 500 TL nakitin güncellenmesi ne olacak. Yani benim hak kaybım? Ve sözleşme de ki fiyatın iki katını talep etmiş olmaları? Önceki şikayetime bağlı olarak hiçbir cevap alamadım. Benim 15500 TL nakitim eriyor. Mahkeme yolunada başvurdum fakat mağaza çok alışık ve çirkin tavırlar sergiliyor her seferinde. Yüz yüze muhatap olmak istemiyorum.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

İstikbal Teslim Edilmeyen Orta Sehpa

Damla
06 Haziran 16:41
415
"İstikbal ürünlerini severek almıştım ancak sonraki ürün teslim sürecinde sıkıntı yaşandı, şikayet var sayesinde sorunumuz gecikmeli de olsa çözüldü, müşteri temsilcileri konuya daha hakim ve ilgili olmalılar, yeterince profesyonel değiller. Depo ile bayiler arasında yaşanan iletişimsizlik müşteriye zarar veriyor, çalışanlar daha kalifiye olmalı, teşekkürler"
İstikbal Teslim Edilmeyen Orta Sehpa
İstikbal Teslim Edilmeyen Orta Sehpa

İstikbal Yasal Süre Geçmesine Rağmen Gönderilmeyen Ürün Problemi

Türkan
27 Şubat 19:32
574

İstikbal Bayi Duyarsızlığı Ürün Kalitesizliği

Barış
12 Şubat 20:39
501
İstikbal Bayi Duyarsızlığı Ürün Kalitesizliği
Benzer Şikayet Yaz