İstikbal Ürünlerin Teslim Edilmemesi

Pınar Pınar 06 Ağustos 09:21

Merhabalar İstikbal/ Ankara/ Etimesgut/ emirler şubesinden müşteri temsilcisi Emre bey idi. 52 gün önce Ahmet ünal adına koltuk takımı aldık bayramdan önce kesin teslim edileceğini söylediler. Maalesef söylendiği tarihte koltuklar teslim edilmedi. Aradığımız da Kayseri de fabrika da olduğu söyleniyor. Orayla irtibata geçin dediğimizde fabrika bize dönüş yapmıyor dediler. Email atacağını söyledi. Müşteri temsilci ismini hatırlamıyorum. Dün tekrar aradığımızda hala fabrikanın cevap vermediğini söylüyorlar. Biz kurumsal bir firma olduğu için burayı tercih etmiştik ama görüyorum ki sorumsuzca davranılıyor. Lütfen en kısa zamanda ürünlerin teslim edilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 10 Ağustos 12:44

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Pınar 08 Ağustos 12:03

Müşteri temsilciniz hala bana ulaşamadı. Benim için bu yeterli bir açıklama değil. Ben çözüm istiyorum.

İstikbal Logo İstikbal 06 Ağustos 09:23

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler