İstikbal Üretilmeyen Ama Satılan Ürün Sorunu

Emrah Emrah 10 Ağustos 22:28

12/06/2020 tarihinde koltuk takımı yemek masası ve TV ünitesi aldım bayi bana 20 ile 30 gün arasında teslim edilir dedi, malum pandemi durumu için 30 gün makul dedim fakat bugün itibarı ile 60 gün olmak üzere, dün bayiye gittim ve bana koltuk takımı hariç hazır dedi koltuk takımının durumu ise çok ama çok vahim. 

17 Ağustos dan sonra üretim programına alınıp alınmayacağı bilgisini bayiye vereceklermiş. Neden üretilmeyen ürünü satıyorsunuz? 1 hafta daha bekleyeceğim sonrasında parasını peşin ödeyip de alamadığım her şeyi iptal ettireceğim.

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 6 gün önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Emrah 13 Ağustos 23:48

Kimse irtibata falan geçmediği gibi verdiğiniz numarayı kaç kez aramama rağmen bakan bile yok, böyle ticaret olmaz olsun

İstikbal Logo İstikbal 10 Ağustos 22:30

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler