İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gülin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

İstikbal Teslimatı Bir Türlü Gerçekleştirmiyorlar

2.298görüntüleme
Gülin
Gülin 01 Mayıs 2020 09:25
ÇözüldüÇözüldü
Gülin'in Teşekkür Mesajı
“Mobilyalarımın geri kalanı da geldi teşekkürler”

Aralık 2019 ayında İstikbal İzmir/balatçık bayisinden 3'lü koltuk takımı, yemek masası ve 6 sandalyesi, TV ünitesi, sürgülü gardırop, karyola, baza, başlık,2 komodin, tuvalet masası ve aynası aldım. Haziran ayında düğünüm olduğu için Mart 2020 de teslimini istemiştim. Mart ayının başında koltuk takımı, yemek masası ve sandalyesi, sürgülü gardırop ve 2 tane komodinin tarafıma teslim edildi. Geriye kalan TV ünitesi, karyola ve başlığı, baza, tuvalet masası ve aynasının 2020 Mart ayının sonunda teslim edileceğini söylediler. 

Mart ayının sonu geldi fakat ürünlerim gelmediği için bayiyi aradım. Bana fabrikanın salgından dolayı üretimi durdurduğunu söylediler. 2 hafta sonra üretim yarı zamanlı olarak başladı. Fakat hala ürünlerin fabrikadan gelmediğini söylediler. Sağlıkçıyım aileme hastalık bulaştırmamak için kendi evime erkenden geçmek zorunda kaldım. Karyolam gelmediği için koltukta yatmak zorunda kalıyorum. En kısa zamanda bu sorunun çözülmesini istiyorum. 

Yoksa yetkili yerlere şikayette bulunacağım. İstikbal'i kurumsal bir şirket bilerek alışveriş yaptım bu durum istikbale yakışmadı. Salgından dolayı üretimin durmasını anlayabiliyorum fakat ben en başta sözleşme yaparken Mart 2020 tarihinde tüm eşyalarımın teslimini istedim. Ya bayiden zamanında sipariş istenmediği için gecikti ya da sipariş dikkate alınmadı her iki şekilde de mağdur bırakıldım, umarım en kısa zamanda çözüm sağlanır.

İstikbal Logo
İstikbal01 Mayıs 2020 09:29

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Gülin
Gülin05 Mayıs 2020 10:28

Esra hanım aradı teşekkürler

Gülin
Gülin13 Mayıs 2020 20:54

Mobilyalarımın geri kalanı da geldi teşekkürler

İstikbal Logo
İstikbal15 Mayıs 2020 12:45

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler