İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

İstikbal Teslimat Süresi Geçmesine Rağmen Mobilyalar Ortada Yok

1.406görüntüleme
Gözde
Gözde 04 Kasım 2020 12:25

Beylikdüzü Beykent Aksu Mobilya şubesinden 25 bin liralık nakit alışveriş yaptık 15ini verdik 10'unu mobilyalar gelince vereceğiz dedik. Bize pandemiden dolayı teslimat süresinin 6-8 arası olduğunu belirttiler kabul ettik. 6. Haftadan itibaren arayıp ürünleri sormaya başladık "Daha 8 haftamız dolmadı, koltuk takımı hazır değil" demeye başladılar, ne zaman arasak biz size döneriz deyip dönmediler. 8 hafta doldu, arıyoruz. Hala koltuk takımı hazır değil! İki haftadır yan gelip yatmışlar galiba bir de savunuyorlar. Evimizde eşyalı kiracıyız, ev sahibimiz sokağa atıyor eşyamız yok, evde öğrenci var sınavları başladı oturup çalışacak masası yok, süre doldu diyoruz aldıran yok. Şimdi üç dört ay diyorlar! Herkes topu birbirine atıyor! Ödemeye geldi mi icraya kadar giden firmalar teslimata geldi mi ortadan kayboluyorlar!

Gelişme
Gelişme

11 Kasım 2020 13:09

Bir hafta önce bu siteden yaptığım şikayet sonucu normalde telefonlarımızı açmayıp oradan oraya yönlendiren firma yetkilileri ve mağaza bizi aradı. Haftaya (bu hafta için) ürünlerimizin tamamını alacağımızı söylediler. Bir hafta geçti ne ses çıktı ne seda. Bugün bizzat mağazaya gidip görüştük, koltuk takımımız hala ortada yok hatta yapıma başlanmamış!

Bahaneleri de firmaya kayyum atanması, fabrikada Covid çıkması gibi birbirinden alakasız şeyler. 25 bin liralık alışverişin 15 bin lirasını peşin verdik, biz borcumuzu vaktinde ödemesek eminiz anında icralık oluruz, madem öyle biz niye anlayış gösterelim dedik. Bundan sonra istikbale anlayış göstermeyeceğiz, uzlaşma yolunda yapabileceğimizi yaptık. Firmanın bize temin ettiği sipariş süresinin ıslak imzalı yazdığı belgeyi alıp tüketici haklarımızı anayasal yollardan arayacağız.

11 Kasım 2020 12:02

Geçen haftaki şikayetimden sonra firma arayıp bir hafta içinde ürünlerimin teslim edileceğini söyledi. Bir hafta bekleyip satın aldığımız Beykent mağazaya gittik ve sonuç aynı... Bahaneleri bile yok! Ürünler hala yapılmamış, üretime başlanmamış! Göstermelik bir telefon edildi hepsi bu!

Benim göstereceğim anlayış bitti! Bundan sonra yapacağım şey teslim tarihini belirttiğiniz ıslak imzalı belgelerle anayasal haklarımı kullanmak.

İstikbal ile konuşmak çözüm değil kimse oradan hiçbir şey satın almasın sitede onlarca şikayet var hepimizin sorunu aynı.

İstikbal Logo
İstikbal04 Kasım 2020 12:27

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Gözde
Gözde04 Kasım 2020 12:37

Otomatik cevaplardan bıktık muhatap bulamıyoruz aynı şikayeti yaşayan onlarca yüzlerce insan var sokakta kaldık diyoruz, hala mağazaya gösterdiğiniz ilgi diyorsunuz keşke gökten ilahi bir güç inseydi de İstikbal den alışveriş yapmasaydık!

İstikbal Logo
İstikbal11 Kasım 2020 16:12

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler