sta-4-hoverİyi Çözüm

İstikbal Teslim Edilmeyen Koltuk Takımı

Ali Ali24 Ekim 00:08

13 Temmuz 2020 tarihinde İstikbal mağazasından Annem için aldığımız koltuk takımı halen teslim edilmedi. Kimse sorumluluk almıyor. Mağaza arada kaldı ne yapacağını bilmiyor, anladığım kadarıyla onlarda teslimatla ilgili bilgi alamıyor. Sürekli mail attık cevap bekliyoruz diyorlar. İzmir bölge müdürlüğü telefona cevap vermiyor. Santralı en az on kez aradım, bağlıyorum diyor, arkasından yerlerinde olmadığını öğreniyorum. Fabrika vb... Ulaşmak zaten hayal. Sinir sistemim bozuldu. Bu kadar sorumsuz ve kötü bir firmaya dönüştürülmesi çok ama çok üzücü. Allah için bir kişi doğru bir bilgi versin, bu ürün ne zaman teslim edilir.

full-star full-star full-star full-star empty-star
4/5

Cevaplar

profile-icon Ali 2 hafta önce

İstikbal hafta içerisinde teslimatı gerçekleştirdi. Müşteri hizmetlerinden arandım. Esra hanıma ilgisinden dolayı teşekkür ederim. Diğer taraftan Milas bayi çalışanı Barış beye de teşekkür ederim. Çok fazla gayret gösterdi. Bu kişilerin gayreti olmasa bu markanın devam etmesi çok zor.

İstikbal Logo İstikbal 2 hafta önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Ali 3 hafta önce

İstikbal firmasına şikayetimi yazılı olarak bildirdim. Defalarca telefonla bildirdim. Beni arayan soran yok. Çok basit bir koltuğu 2 ayda teslim edeceğiz diyerek satış yapıp 4 aydır teslim edemediler. Bence başka bir durum var ve söylenmiyor.

İstikbal Logo İstikbal 24 Ekim 00:12

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler