İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatih'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  2 Yorum

İstikbal Termin Tarihi Söz Verilenden 1 Ay Uzun

1.453görüntüleme
Fatih
Fatih 16 Temmuz 2020 14:40

13 Haziran 2020 günü Önkol Life Mobilya Gaziosmanpaşa İstikbal'den koltuk takımı aldık. Sipariş No: 609306

Biz yeni taşınma dönemindeyiz ve tüm evi yeniliyor, eskilerimizi yazlığa götürüyoruz. Buna bağlı olarak, koltuk takımını İstikbal'i seçerken, diğer eşyalarımızda da farklı markaları tercih ettik. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi aksaklıklar zaten bildiğimiz bir konu ve tercihlerimizi bu yönde yaptık. Beylikdüzü'nde olmamıza rağmen tesadüfen Gaziosmanpaşa yakınlarından geçerken mağazayı gördük ve ürünleri incelemek istedik. Bizim ilk önceliğimiz, ürünlerin bize teslimat tarihi ile ilgiliydi. Bunu ürün bakarken tekrar tekrar dile getirdik. Bizimle ilgilenen mağaza müdürü; "3 ya da 4 hafta içinde bilemediniz en kötü ihtimal istediğiniz tarihe kadar ürününüzü sevk ederiz." dedi. Bizde aldığımız söz karşılığında ürünlere bakmaya devam edip, beğendiğimiz ürünü satın aldık. Parasını o an peşin olarak ödedik. Belirttiğimiz tarih olan 14-16 Temmuz günü yaklaştığında ise (10 gün öncesinden) hatırlatma amaçlı mağaza ile iletişime geçtik. Bize ayın 10'un da tekrar aramamız söylendi. Ayın 10'u ile 13 arasında defalarca aramamıza rağmen ulaşamadık ve geri dönüş sağlanmadı. 13 Temmuz günü sabah saatlerinde, ulaştık ve durumumuzu bildirdik. Sevkiyat ile görüşüp haber verileceği söylendi ve dönüş yapılmadı. 14 Temmuz günü, tekrar aradığımızda bize sevkiyatın bayramdan sonraya kalacağı söylendi. Bizler ise, koskoca İstikbal markasının sözüne İtimat ederek, oturma grubumuzu yazlığa gönderdik. Şu an yeni evimizde 3 hafta kadar koltuksuz oturmak zorunda kalacağız. İşin aksi tarafı benzer problemi yatak olarak da başka mağaza yaptı ve evde yatacak yerimiz yok!

İstikbal Logo
İstikbal16 Temmuz 2020 15:28

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal16 Temmuz 2020 16:40

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Ali
Ali19 Temmuz 2020 00:16
 

Sizi arayacaklar ve direkt olarak telefonunuza link gönderdik lütfen o linke teşekkür ederim yazar mısınız diye zorlayacaklar. Ancak sonrasında tekrar kimse ilgilenmeyecek. Amaç marka algısını yükseltmek. Fabrika battı paralar ceplere mi indi acaba?

 2
Pınar
Pınar24 Temmuz 2020 14:37
 

Noterden ihtar çekip temerrüde düşürün, sonra da tbk 125. Madde çerçevesinde seçimlik haklarınızdan birini kullanın. Sözleşmede teslim tarihi yazıyorsa ihtar çekmenize dahi gerek yok, direkt icra işlemlerine başlayabilirsiniz

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler