İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emre'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi
  3 Yorum

İstikbal Pery Koltuk Takımı

1.199görüntüleme
Emre
Emre 04 Ekim 2020 23:40

23 Ocak 2020 tarihinde Muğla/Marmaris İstikbal bayisinden 14.288 TL peşin parayla pery koltuk takımı, masa sandalye ve konsol satın aldım. Mobilyalar teslim edildikten bir hafta sonra koltuklardan çatır çutur sesler gelmeye başladı. İki kere servis geldi. Koltuklar onarıma gitti tekrar geldi. Geldiğinde eskisinden beter haldeydi. Hem ses devam ediyordu hem de bir çok yeri deforme olmuştu. Marmaris bayiinin girişimleri sonucunda koltuk takımının yeniden sıfırının üretilip teslim edilmesine karar verildi. Tabi bizim bu süreçte çektiğimiz rezillik cabası. Ağustos ayında yeni koltuklar geldi. Aynı sesler bu koltuklarda da mevcut. Otururken sanki koltuk parçalanır gibi çatur çutur sesler geliyor. 

Ayrıca berjerlerden birinin kolunda sonradan fark ettiğimiz yırtık mevcut ve koltuk döşemeleri potluktan geçilmiyor. 15 bin liraya yakın peşin para ile aldığım koltuklara 1 yıla yakın süre geçmesine rağmen rahat rahat oturamadık. Üstelik yarı fiyatına diğer markalarda benzer koltuklar varken kaliteli kurumsal diye istikbalden almak istedik. Ama bin pişman olduk. İstikbal'i Tüketici Mahkemesi'ne vermeyi düşünüyorum. Bu derece kalitesiz ürün üretmek İstikbal markasının marka değerini yerle bir ediyor bence.

Gelişme
Gelişme

28 Ekim 2020 09:50

23 Ocak 2020 tarihinde Muğla/Marmaris İstikbal bayisinden 14.288 TL peşin parayla pery koltuk takımı, masa sandalye ve konsol satın aldım. Mobilyalar teslim edildikten bir hafta sonra koltuklardan çatır çutur sesler gelmeye başladı. İki kere servis geldi. Koltuklar onarıma gitti tekrar geldi. Geldiğinde eskisinden beter haldeydi. Hem ses devam ediyordu hem de bir çok yeri deforme olmuştu. Marmaris bayiinin girişimleri sonucunda koltuk takımının yeniden sıfırının üretilip teslim edilmesine karar verildi. Tabi bizim bu süreçte çektiğimiz rezillik cabası. Ağustos ayında yeni koltuklar geldi. Aynı sesler bu koltuklarda da mevcut. Otururken sanki koltuk parçalanır gibi çatur çutur sesler geliyor. Şikayetime istinaden İzmir merkezden arandım ve İzmir'den ekip geleceği söylendi. Fakat Muğla dan ekip geldi. Koltuktaki yırtığın ücretle yapılacağı söylendi. Hadi dedik bu da bizim hatamız olsun kabul ettik. Ama asıl sorunumuz olan koltuktan gelen çatır cutur sesler için gelen ekip şaka gibi ayaklara keçe takin düzelir dediler. Keçede takmamıza rağmen sesler devam etmekte. Yaklaşık 1 yıl oldu koltuğu alalı içimiz rahat rahat oturamadık daha. Parasıyla insan nasıl mağdur edilir sağ olsun İstikbal bize öğretti. Tam bir pişmanlıksın İstikbal.

28 Ekim 2020 07:14

Daha önceki şikayetime istinaden İzmir merkezden arandım ve İzmir'den ekip geleceği söylendi. Fakat Muğla dan ekip geldi. Koltuktaki yırtığın ücretle yapılacağı söylendi. Hadi dedik bu da bizim hatamız olsun kabul ettik. Ama asıl sorunumuz olan koltuktan gelen çatır cutur sesler için gelen ekip şaka gibi ayaklara keçe takin düzelir dediler. Keçede takmamıza rağmen sesler devam etmekte. Yaklaşık 1 yıl oldu koltuğu alalı içimiz rahat rahat oturamadık daha. Parasıyla insan nasıl mağdur edilir sağ olsun İstikbal bize öğretti. Tam bir pişmanlıksın İstikbal.

İstikbal Logo
İstikbal04 Ekim 2020 23:43

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal05 Ekim 2020 15:05

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

Emre
Emre05 Ekim 2020 15:10

Esra hanım aradı. Teşekkür ederim

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Emre
Emre07 Ekim 2020 14:56
 

Aynı benzer sorunlar bende var ama benim sorunum nedense çözülmedi. Şanlıymışsınız. https://www.sikayetvar.com/istikbal/istikbal-roma-cvz-uclu-koltuktan-gelen-catirdama-sesleri

 1
Emre
Emre07 Ekim 2020 23:01
 

Ne çözülmesi hocam. Koltukdaki yırtık için ücret istiyorlar. Çatırdama için dalga geçer gibi ayakların altına keçe yapıştır biraz böyle kullan bakalım deyip gittiler. Ben Allah'a havale ettim artık vazgeçtim. Allah size de sabir versin.

 1
Emre
Emre07 Ekim 2020 23:13
 

Aynı sorunlar. Bende de bir kanepe sorunsuz, diğer kanepe çatırdama sesi ve kumaş hatası. Servisi var diye İstikbal aldık. Ama servisi sadece bakanmış, çözüm üreten değil.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler