Toplam çözüm sayısı
..
İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

İstikbal Perry Deluxe Model Koltuk Kumaşı Hakkında

2.149görüntüleme
Hasan
Hasan 12 Ocak 14:26

28.12.2019 tarihinde, İstikbal Mobilya Avcılar bayisinden toplam 10.500TL değerinde Perry Deluxe Model koltuk ve sehpa takımı satın aldık. Satın alım esnasında bizlere yardımcı olan satış personeline yönelttiğimiz koltuk kumaşı ile ilgili sorumuz, kullanılan kaplama kumaşında kesinlikle sıkıntı yaşanmayacağı ve bu tür bir sıkıntıda İstikbal Mobilya’nın ürününün arkasında duracağı yönünde oldu. Bu açıklamalar neticesinde özellikle teşhir ürününde kullanılan orijinal kumaşın kaplama kumaşı olarak kullanılmasını rica ettik ve kumaş konusunda herhangi bir değişiklik yapmadık. Satın alınan ürünler, yaklaşık 1 ay sonra teslim edildi. Yaklaşık 2 ay içinde de koltuk takımının kaplama kumaşının kullanılan alanında kumaş yüzeyinde topaklanmalar oluştuğu görüldü.

Bu süreçte mevzu İstikbal Mobilya müşteri hizmetleri birimine şikayet olarak iletildi fakat hem Covid-19 salgını nedeniyle hem de servis ekibinin belirtilen uygun saatlerde bir türlü gelip problemi kontrol edememeleri nedeniyle ziyaret ancak Haziran ayı içerisinde gerçekleşti. Servis ekibi, yaşanan problemin kullanım hatası olduğunu belirterek konuyu resmen geçiştirmeye çalıştı. Satın alınan koltuk takımı, geçen süreç içinde akşamları sadece birkaç saat televizyon seyretmek için kullanıldı. Belki bir iki defa da misafir için yatak olarak kullanılmış olabilir. Sonuç olarak, satın alınan ürün hangi maksat için üretilerek müşteriye satıldı ise, müşteri tarafından da o maksatla kullanıldı. Kaplama kumaşı üzerinde topaklanmaya neden olabilecek bir kullanım hatası söz konusu değildir. İstikbal mobilya, koltuk kaplaması olarak kullanmış olduğu kumaşın bu kullanım için hatalı seçim olduğunu kabul etmemektedir.

İstikbal Logo
İstikbal12 Ocak 14:48

Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal12 Ocak 15:05

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal14 Ocak 11:52

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler