sta-1-hoverYetersiz Çözüm

İstikbal Müşterilerini Mağdur Ediyor

Ahmet Ahmet13 Ekim 2020 14:30

01.07.2020 tarihinde İstanbul Gaziosmanpaşa İstikbal Önkol Mobilya isimli bayiden koltuk takımı aldım ve hala gelmedi. Ürünün ne zaman geleceği ile ilgili bir tarih bile veremiyorlar. İstikbal gibi kurumsal bir firma insanları mağdur etmemeli. Ben böyle sorumsuz bir firma şu ana kadar hiç karşılaşmadım. 2 aylık evliyim ve evimde İstikbal'in sayesinde parasını da ödememe rağmen eşyam yok. Böyle bir kriz ortamında kendileri ürün olmadan insanlara satış yapıyorlar bu resmen yanıltma. İstikbal'i şiddetle kınıyorum Bana ürünlerin ne zaman geleceğine dair tarih vermelerini istiyorum. Elimden geldiği kadar bu sorumsuz İstikbal markasını her yerde kötüleyeceğim. İnsanlar ile resmen alay ediyorlar. Sadece yazıklar olsun diyorum.

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Ahmet 05 Kasım 2020 11:49

Benim İstikbal koltuğum ağustos ayından bu zamana kadar hala gelmiş değil ne zaman gelecek? Üretime alındımı bilgi vermenizi bekliyorum.

profile-icon Ahmet 20 Ekim 2020 17:17

Nihayet bugün İstikbal Bölge Müdürlüğünden aranarak 31 Ekim 2020 tarihine kadar 10 gün içerisinde ürünlerin teslim edileceği bilgisini verdiler. İnşallah bir aksilik yaşanmaz hatta 2 kere arayıp teyit ettim. Sonra satın aldığım yeri aradım onların bilgisi olmadığını kendilerine gelen mailde 3 Aralık ürün teslim tarihinin olduğunu söylediler. Sanırım kimsenin birbirinden haberi yok sistem istikbalde nasıl işliyor. Çözemedim. Sabırla 31 ekime kadar bekleyeceğim. Lütfen satın aldığım yer olan İstikbal Önkol ( İstanbul Gaziosmanpaşa) bayinize ürünleri 31 Ekime kadar geleceğine dair bilgi vermenizi rica ederim.

İstikbal Logo İstikbal 20 Ekim 2020 15:28

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

profile-icon Ahmet 19 Ekim 2020 10:05

Hala TV reklamları yapıyorsunuz. Vatandaşın parasını alıp ürünlerini göndermiyorsunuz. Benim ürünlerimin üretim ve teslim tarihini hala söylemediniz. Siz merdivenaltı üretim yapan firmalar kadar kurumsal değilsiniz. Benim ürünlerimin üretim ve teslim tarihini istiyorum.

profile-icon Ahmet 13 Ekim 2020 16:19

Bu iş ile ilgilenen sorumlu kişinin hala beni aramasını bekliyorum.

İstikbal Logo İstikbal 13 Ekim 2020 14:32

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler