İstikbal ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

İstikbal Mobilyalarım Eksik Ve Hala Teslim Edilmedi!

1.204görüntüleme
Merve
Merve 15 Eylül 2020 17:05

Tam 4 ay önce Muğla Marmaris İstikbal bayisinden aldığım yatak odası takımı salon takımı yemek masası ücretini peşin ödememe rağmen ve 4 ay önceden 1 eylülde teslim edilmesini söylememe rağmen hala eksik geldi.

 koltuk takımının 3'lüsü gelmedi diğer 3'lüsünü  getirdiler ayakları yok monte etmediler tekrar geldiler sandalyeler var yemek masası yok yatak odasının dolaplarını delik deşik ettiler ve bugün artık hepsi gelecek dediler yine gelmedi sürekli oyalıyorlar personel yokmuş. Fabrikayla alakalı diyorlar ama koltuk takımının berjerleri gelip 1 tane 3'lüsü gelip neden diğer üçlünün üretimi yapılmıyor. Saçmalığa bak ya yeni evlendim ve evimde oturacak yer yemek yiyebileceğiz yer yok hala oyalıyorlar hep fabrikayla görüşüp döneceğiz diyorlar. Asla olumlu bir şey yok evime tam 3 kez geldiler 3'ündede hep bir şeyler eksik hiçbir sonuca varamıyoruz pişman oldum.

İstikbal Logo
İstikbal15 Eylül 2020 17:08

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

İstikbal Logo
İstikbal29 Ekim 2020 16:07

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo
İstikbal29 Ekim 2020 16:07

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler