İstikbal Mobilya Teslimat Süresinin Çok Fazla Gecikmesi

Kadriye Kadriye04 Ağustos 2020 13:42

2020 Haziran ayında, İstanbul İstikbal Küçükçekmece Uğur mağazasından aldığımız koltuk takımı, baza, yatak odası takımlarının en geç Temmuz sonu ya da Ağustos ilk haftası gibi bir tarih özellikle verilmesine rağmen, kendilerine ulaşıp süreci sorduğumuzda teslimata 20 Gün gibi bir süre daha olabileceğini söylediler.

 Böyle kurumsal bir firmada bile böyle oluyorsa, bu pandemi zamanlarında, eşyalarına 3 aydan önce ulaşmak isteyen herkese öneririm diğer yerel mağazalardan ya da İstikbal haricinde diğer markalardan alışveriş yapmalarıdır.

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 05 Ağustos 2020 16:11

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 04 Ağustos 2020 13:43

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler