İstikbal Mağaza Teşhir Ürünü Getirdi!

Pınar Pınar15 Ekim 13:09

Ben Adana ilinde ikamet ediyorum. Ve Adana da bulunan bayinizden haziran ayında 24000 TL vererek ürün sipariş ettim. Aradan 3 ay geçmesine rağmen ürünüm gelmedi. Dün bayi yeni ürün diye bayide daha önce gördüğüm ürünü getirip evime bıraktılar. Ürünlerin hiçbiri karton içinde gelmedi. Hepsi ne olduğu belli olmayan şeylere satılı geldi. Ben bu ürünleri almayacağımı söylememe rağmen ürünleri evime bırakıp resmen kaçtılar. Ürünleri aldığıma dair evrak imzalatmak istedilerse de imzalamadım. Bana telefonda yetkili biri ile konuşturup ürünleri bırakıp gittiler. Ben malzemeleri evime getirirken ürünlerin karton içinde gelmediğini gösteren fotograf çektim. Gelen ürünlerden eksik parçalar ve mobilya takımları var. Ve bana siz imzalayın biz getireceğiz demelerine rağmen imzalamadım.

Ben teşhir ürünümağazada daha önce bana satmaya çalışmalarına rağmen almadım yeni ürün istedim. Gelen malzemelerin hiçbiri demonte halde gelmedi. Ben bu durumdan başta şüphelenip sorduğumda bize de firmadan böyle geliyor deyip gittiler. Böyle büyük bir firmanın bayisinin yaptığına bakın yazıklar olsun. Bu nasıl . Müşteri hizmetlerini arıyorum siz aranızda anlaşın diyor. Ne saçmalık. Ben ne anlaşacağım derhal alıp götürsünler bu rezalet ürünü. Bana hakkım olan ürünümü getirsinler. Ayrıca bana yardımcı olmayan ve beklediğim yardımı alamadığım müşteri hizmetlerinizden de şikayetçiyim. Yazıklar olsun bu mağazanın yetkili birisi yok mu?   Eğer yazdıklarıma cevap alamaz isem elimdeki kamera kayıtları ve fotoğraflar ile hakkımı mahkemede arayacağım maddi ve manevi tazminat davası açacağım.  

  • - Görüntüleme
  • 2Yorum

Cevaplar

İstikbal Logo İstikbal 4 hafta önce

Sayın İlgili Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, istikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz, markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 4 hafta önce

Sayın İlgili, Tüketicimizin bildirmiş olduğu iletişim numaralarından ulaşılamamıştır. Konu hakkında 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımızı aradığı taktirde gerekli bilgi aktarımı yapılacaktır. Saygılarımızla İstikbal A.Ş. Müşteri Hizmetleri Değerli Tüketicimiz; Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz.

İstikbal Logo İstikbal 15 Ekim 13:13

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ya da www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ertan 19 Ekim 17:11  

    Pınar Hanım paranızın iadesi yoluna başvurabilirsiniz

  • profile-icon Pınar 16 Ekim 12:48  

    Ne zaman iletişime geçmeyi düşünüyor ben merak ediyorum Bizimle dalga mu geçiliyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler