07 Ocak
#11415711

İstikbal Lima Modeli Yüzünden Evimizden Soğuduk!

1 yıl önce İstikbal Lima model koltuk takımı aldık ve aldığımızdan beri elektrik manyağı olduk, birbirimize dokunmaya korkar olduk çocuklarımız koltuğa oturuyor saçlar diken diken eşim MS hastası, koltuğu aldığımızdan beri ağrıları dinmedi.


Her saniye sınır stres yüklüyüz. Servisi aradım geldi ürünü incelemeye aldı fakat suçlu bizi çıkardılar kendilerinde hata, kusur bulamadılar (servis kağıdındaki yazdıkları sonuç) fabrikayı arıyorum telefona çıkan müşteri temsilcisi becerebilse telefondan beni dövecek neredeyse bizim ürünlerimizde öyle şey olmaz diyor, o derece güveniyor yani mallarına.


Ben bu yoklukta bu krizde borca gireceğim 5650 TL parayı size yedireceğim öyle mi? Bu koltukları tıpış tıpış geri alacaksınız.

Cihan Cihan 5.212 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • İstikbal Temsilcisi08 Ocak

    Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not:Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

  • Cihan07 Ocak

    Aradım ulaştık ne oldu sanki?

  • İstikbal Temsilcisi07 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları