İstikbal Kusurlu Koltuk, Masa ve 2 Aydır Gelmeyen Sandalye

Ali Ali02 Nisan 11:39

30/01/2020'de İstikbal Mersin Erdemli Ev Concept bayinizden Elizya Deluxe oturma grubu, Gold kitabeli masa ve gallery 6130 sandalye 2'li ürünlerini satın aldım. İlgili satış temsilciniz H*** hanım, oturma grubu ve masanın maksimum 1 ay, sandalyelerinde 5 ya da 6 hafta içinde kesinlikle teslim edileceğini ilettiler. 03/03/2020 tarihinde koltuklar ve masa geldi. Ama İstikbal gibi büyük bir firmanın kalite kontrol biriminin gözden kaçırmayacağı kadar problemli mobilya göndermelerine şaştım kaldım. 

Ekte fotoğraflarda görüldüğü üzere koltuk arkasında gözle görülecek kadar Japon yapıştırıcısı lekesi ve masanın ise neredeyse her yeri deforme olmuştur. Sandalye ise gelmemiştir. 5 hafta olmasına rağmen. 5 martta H*** hanımla görüşülüp ürünlerin alınıp aynı anda yenileri ile değiştireceklerini belirttiler. Problemli ürünler 23/03/2020 tarihinde aldılar ama dedikleri gibi yenilerini getirmemişlerdir. 30/03/2020 tarihinde H*** hanımla görüşmemizde ilk önce deforme ürünlerin fabrika kapalı olduğu için 04/04/2020 fabrikanın açılacağı o tarihten sonra sevk edileceği itiraz edince ertesi gün yine kendim tarafımdan aramamla deforme ürünleri hallettiklerini ve göndereceklerini öğrendim. Fakat sandalyelerin daha üretilmediği isterlerse geçici sandalye gönderebileceklerini ilettiler H**** hanım. Haklı olarak 2 aydır koskoca İstikbal'in 6 tane sandalyeyi yapamamasının ayıp olduğunu ve bize bildirilen 5-6 haftalık süreçte sandalyelerin teslim edeceklerini hatırlattım. Ama dalga geçer gibi biz size yeteri kadar iyi niyet gösterdik demeleri iyice sabrımın sınırını aşmışlardır. 

Ticaret Bakanlığı'nın ayıplı mal kapsamında malın tüketiciye teslim tarihinden (gerçi hiç sandalye teslim edilmedi) itibaren iki yıl içinde tüketicilerin, bedel iadesi isteyebileceğini satıcının tüketicinin talebini yerine getirmek zorunda olduğu bu sebepten ötürü malın bedelinin tümünün iadesini rica ederim. Aksi takdirde il Tüketici Hakem Heyeti yoluyla yasal yolu kullanacağımı belirtirim. Ayrıca satış sorumlunuz H*** hanımdan şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ali 17 Nisan 00:29

Tüketici Hakem Heyetine başvurulmuştur. Herhangi bir bilgi dönüşü de sağlamamıştır.

İstikbal Logo İstikbal 14 Nisan 14:40

Sayın İlgili, Tüketicimize gerekli bilgi aktarımı yapılmıştır. Konuyu bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri Not: Değerli Tüketicimiz; markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili istek, öneri ve şikayetlerinizi 0850 222 33 44 numaralı iletişim hattımıza ulaşarak yada www.istikbal.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz

profile-icon Ali 07 Nisan 11:42

. Ürünün bedel iadesini talep ediyorum. Eğer iade olmuyorsa bu konuda buradan bana yazılı olarak belge talep etmekteyim.

profile-icon Ali 03 Nisan 13:59

İlgili firma tarafından bana dönüş sağlandı. Kendilerine ilettim. Şimdi buradan bir daha iletmek istiyorum. Ürünün bedel iadesini talep ediyorum. Eğer iade olmuyorsa bu konuda buradan bana yazılı olarak belge talep etmekteyim.

İstikbal Logo İstikbal 02 Nisan 11:52

Değerli Müşterimiz, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Tüketici Hizmetleri Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 33 44 numaralı iletişim hattımıza yada <a href="http://www.istikbal.com.tr">www.istikbal.com.tr</a> iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, İstikbal Müşteri Hizmetleri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler